Human Rights Watch-ը դատապարտել է Ադրբեջանում մարդու և խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի ոտնահարումները
JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images
Ադրբեջանի ոստիկանությունը 2021 թ. դեկտեմբերի 1-ին բռնության միջոցով ցրել է Բաքվի կենտրոնում խաղաղ բողոքի ակցիան՝ ձերբակալելով տասնյակ ցուցարարների, որոնց թվում և ընդդիմության առաջնորդ Թոֆիգ Յաղուբլուին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները հերթական անգամ լկտի քամահրանք են դրսևորել խաղաղ բողոքի ակցիաներ անցկացնելու մարդու իրավունքի նկատմամբ և բռնություն են կիրառել՝ ճնշելու այլախոհությունը: Իշխանությունները պետք է անհապաղ, անաչառ և մանրամասն հետաքննություն իրականացնեն իրավապահների վարքագծի վերաբերյալ և պատասխանատվության ենթարկեն խախտումների համար պատասխանատուներին»,- ասել է Human Rights Watch-ի՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի փոխտնօրեն Գեորգի Գոգիան:
Ընդդիմադիր Թոֆիգ Յաղուբլուն, ով բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել ոստիկանությունում կալանքի տակ պահվելու ժամանակ, հայտնել է, որ ոստիկանները դաժան ծեծի են ենթարկել իրեն՝ պահանջելով տեսախցիկի առջև հայտարարել, թե կդադարի քննադատել Ադրբեջանի ղեկավարությանը:
«Յաղուբլուի հանդեպ դաժան վերաբերմունքը հարձակում է ինչպես անձի, այնպես էլ խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի վրա: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վատ հեղինակությունը ոստիկանության կողմից իրականացվող խախտումների դեմ պայքարում, իշխանությունները պետք է ապահովեն արդյունավետ, անկողմնակալ հետաքննություն»,- հայտարարել է Գոգիան:

Azerbaijani police violently dispersed a peaceful protest in central Baku on December 1, 2021, and detained dozens of protesters. Among those detained was an opposition leader, Tofig Yagublu, Human Rights Watch said in a statement, Armenpess reports.
“Azerbaijani authorities have yet again demonstrated brazen contempt for people’s right to hold peaceful protests and used violence to quash dissent,” said Giorgi Gogia, associate Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. “The authorities should conduct a prompt, impartial, and thorough investigation into law enforcement’s conduct and hold those responsible for abuses to account.”
Tofig Yagublu, who sustained multiple injuries in police custody, said police severely beat him while videoing him and demanding that he say on camera that he would stop criticizing Azerbaijan’s leadership.
“Yagublu’s horrific mistreatment was an attack on both an individual and the right to peaceful assembly,” Gogia said. “Given Azerbaijan’s poor record of addressing police abuses, the authorities need to ensure an effective, impartial investigation and hold to account those responsible.”