Human Rights Watch-ը դատապարտել է Ադրբեջանում մարդու և խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի ոտնահարումները
JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images
Ադրբեջանի ոստիկանությունը 2021 թ. դեկտեմբերի 1-ին բռնության միջոցով ցրել է Բաքվի կենտրոնում խաղաղ բողոքի ակցիան՝ ձերբակալելով տասնյակ ցուցարարների, որոնց թվում և ընդդիմության առաջնորդ Թոֆիգ Յաղուբլուին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները հերթական անգամ լկտի քամահրանք են դրսևորել խաղաղ բողոքի ակցիաներ անցկացնելու մարդու իրավունքի նկատմամբ և բռնություն են կիրառել՝ ճնշելու այլախոհությունը: Իշխանությունները պետք է անհապաղ, անաչառ և մանրամասն հետաքննություն իրականացնեն իրավապահների վարքագծի վերաբերյալ և պատասխանատվության ենթարկեն խախտումների համար պատասխանատուներին»,- ասել է Human Rights Watch-ի՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի փոխտնօրեն Գեորգի Գոգիան:
Ընդդիմադիր Թոֆիգ Յաղուբլուն, ով բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել ոստիկանությունում կալանքի տակ պահվելու ժամանակ, հայտնել է, որ ոստիկանները դաժան ծեծի են ենթարկել իրեն՝ պահանջելով տեսախցիկի առջև հայտարարել, թե կդադարի քննադատել Ադրբեջանի ղեկավարությանը:
«Յաղուբլուի հանդեպ դաժան վերաբերմունքը հարձակում է ինչպես անձի, այնպես էլ խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի վրա: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վատ հեղինակությունը ոստիկանության կողմից իրականացվող խախտումների դեմ պայքարում, իշխանությունները պետք է ապահովեն արդյունավետ, անկողմնակալ հետաքննություն»,- հայտարարել է Գոգիան:

Human Rights Watch осуждает нарушения прав человека на мирные собрания в Азербайджане
Полиция Азербайджана 1 декабря 2021 года  насильственно разогнала мирную акцию протеста в центре Баку, арестовав десятки протестующих, в том числе лидера оппозиции Тофика Ягублу.
Как  передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении международной правозащитной организации HumanRightsWatch.
''Власти Азербайджана вновь продемонстрировали наглое презрение к праву человека на мирный протест; они использовали насилие для подавления инакомыслия. Власти должны немедленно и беспристрастно провести тщательное расследование действий правоохранительных органов и привлечь виновных к ответственности'', - сказал Георгий Гогиа, заместитель директора HumanRightsWatch по Европе и Центральной Азии.
Лидер оппозиции Тофик Ягублу, получивший множественные травмы во время содержания под стражей в полиции, заявил, что был жестоко избит полицией, требующей, чтобы он прекратил критиковать руководство Азербайджана.
"Жестокое обращение с Ягублу– нападение какна личность, так и на право на мирные собрания. Учитывая плохую репутацию Азербайджана в борьбе с неправомерными действиями полиции, власти должны обеспечить эффективное и беспристрастное расследование'', - сказал Гогиа.