Թուրքիայում հայկական կրոնական ժառանգությունը գտնվում է սպառնալիքի տակ. զեկույց
ԱՄՆ-ի Կրոնական ազատությունների միջազգային հանձնաժողովը Թուրքիայի վերաբերյալ աղմկահարույց զեկույց է հրապարակել։ Թուրքիան մեղադրվել է կրոնական փոքրամասնությունների դեմ թշնամանքի միջավայրը թեժացնելու մեջ, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
Ընդգծվել է, որ թուրքական կառավարությունը հանդուրժում է ատելության խոսքն ու բռնության ակտերը երկրի և՛ մուսուլման և՛ ոչ մուսուլման կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ։ Նշվել է, որ հատկապես Թուրքիայի հայ համայնքին ահաբեկելու նոր ձևեր են ի հայտ եկել:
Ըստ զեկույցի՝ Թուրքիայում հայկական կրոնական ժառանգությունը գտնվում է սպառնալիքի տակ։ Շեշտվել է, որ 2013 թականից ի վեր Թուրքիայում կառավարությունը խոչընդոտել է կրոնական փոքրամասնությունների հիմնադրամների կառավարման խորհուրդների անդամների ընտրությունը։ Զեկույցում նաև անդրադարձ է կատարվել այն հանգամանքին, որ Թուրքիայում ծավալված հակահայկական գործողություններն ու բողոքներն ավելի են սրել ռազմական էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղում։

Армянское религиозное наследие в Турции находится под угрозой
Комиссия США по международной религиозной свободе опубликовала нашумевший доклад по Турции. Турция обвиняется в накаливании атмосферы враждебности вокруг религиозных меньшинств, передает Armradio.am со ссылкой на ermenihaber.
Подчеркивается, что турецкое правительство терпимо относится к разжиганию ненависти и актам насилия в отношении и мусульманских, и немусульманских религиозных меньшинств страны. Отмечается также, что проявляются новые формы запугивания особенно в отношении армянской общины Турции.
Согласно докладу, армянское религиозное наследие в Турции находится под угрозой. Подчеркивается, что правительство Турции с 2013 года заблокировало выборы членов руководящих советов  фондов религиозных меньшинств. В докладе также затрагивается то обстоятельство, что развернутые в Турции антиармянские действия и акции еще более обострили военную эскалацию в Нагорном Карабахе.