Եթե առիթ լինի, պատրաստ ենք Բաքու և Անկարա գնալ․ ԱԽ քարտուղարը՝ «3+3» ձեւաչափով հետագա հանդիպումների մասին
Մենք ավելի շատ հայ-թուրքական հարաբերությունները կքննարկենք երկկողմ ֆորմատով, բայց եթե առիթ լինի «3+3»-ում էլ խոսելու, ապա մենք նաև այդ առիթը կօգտագործենք՝ Թուրքիայի հետ շփումներ ունենալու, միմյանց դիրքորոշումներն ավելի պարզ և մատչելի դարձնելու համար։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային ձևավորվող «3+3» կամ «3+2» ձևաչափին ՀՀ մասնակցությանն ու դրա շրջանակում հնարավոր օրակարգին, հայտնում է News.am։
Դիտարկմանը՝ արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ՀՀ ներկայացուցիչներն էլ  Անկարա են գնալու, քանի որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ հաջորդ հանդիպումը Թուրքիայում է կայանալու,  հետո նաև՝ Բաքու, իսկ այդ երկրների ներկայացուցիչներն էլ Հայաստան այցելեն, Գրիգորյանն արձագանքեց․ «Եթե առիթ լինի, մենք պատրաստ ենք գնալու, նաև պատրաստ ենք հյուրընկալելու այդ երկրներին՝ մեր մոտ տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ կազմակերպելու»։
Տարածաշրջանային այս ձևաչափով առաջին հանդիպումը կայացել է դեկտեմբերի 10-ին, Մոսկվայում, որին Հայաստանը ներկայացված է եղել ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի մակարդակով։ Վրաստանը, չնայած հանդիպման ժամանակ իր պետական դրոշի առկայությանը, չի մասնակցել հանդիպմանը, քանի որ դեմ է Ռուսաստանի մասնակցությամբ որևէ, այդ թվում՝ այս հարթակին մասնակցությանը։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն օրերս հույս է հայտնել, որ Վրաստանը Անկարայում կայանալիք հաջորդ հանդիպմանը կմասնակցի, ինչին պաշտոնական Թբիլիսին դեռ չի արձագանքել։

Если будет возможность, мы готовы поехать в Анкару и Баку: Армен Григорян
Мы будем обсуждать армяно-турецкие отношения больше в двустороннем формате, но если будет возможность обсудить их  в формате "3 + 3", то мы также воспользуемся этой возможностью для контактов с Турцией, чтобы сделать  позиции друг друга  более доступными и понятными. Об этом в интервью Общественному  заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян телевидению, касаясь  участия Армении в региональном формате "3 + 3" или "3 + 2" и его возможной повестки, передает News.am.
На замечание, означает ли это, что представители Армении также поедут в Анкару, поскольку министр иностранных дел Турции заявил, что следующая встреча состоится в Турции, затем также в Баку, и представители этих стран также посетят Армению, Григорян ответил: "Если будет возможность, мы готовы поехать, мы также готовы принять  представителей этих страны, чтобы организовать у  нас дискуссии по региональным вопросам".
Первая встреча в региональном формате "3+3" состоялась 10 декабря в Москве, где Армения была представлена на уровне заместителя министра иностранных дел.
Грузия не участвовала во встрече, так как она против любого участия России, в том числе на этой платформы. Однако на днях министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу выразил надежду, что Грузия примет участие в следующей встрече в Анкаре, на что официальный Тбилиси пока не ответил.