Եթե առիթ լինի, պատրաստ ենք Բաքու և Անկարա գնալ․ ԱԽ քարտուղարը՝ «3+3» ձեւաչափով հետագա հանդիպումների մասին
Մենք ավելի շատ հայ-թուրքական հարաբերությունները կքննարկենք երկկողմ ֆորմատով, բայց եթե առիթ լինի «3+3»-ում էլ խոսելու, ապա մենք նաև այդ առիթը կօգտագործենք՝ Թուրքիայի հետ շփումներ ունենալու, միմյանց դիրքորոշումներն ավելի պարզ և մատչելի դարձնելու համար։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային ձևավորվող «3+3» կամ «3+2» ձևաչափին ՀՀ մասնակցությանն ու դրա շրջանակում հնարավոր օրակարգին, հայտնում է News.am։
Դիտարկմանը՝ արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ՀՀ ներկայացուցիչներն էլ  Անկարա են գնալու, քանի որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ հաջորդ հանդիպումը Թուրքիայում է կայանալու,  հետո նաև՝ Բաքու, իսկ այդ երկրների ներկայացուցիչներն էլ Հայաստան այցելեն, Գրիգորյանն արձագանքեց․ «Եթե առիթ լինի, մենք պատրաստ ենք գնալու, նաև պատրաստ ենք հյուրընկալելու այդ երկրներին՝ մեր մոտ տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ կազմակերպելու»։
Տարածաշրջանային այս ձևաչափով առաջին հանդիպումը կայացել է դեկտեմբերի 10-ին, Մոսկվայում, որին Հայաստանը ներկայացված է եղել ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի մակարդակով։ Վրաստանը, չնայած հանդիպման ժամանակ իր պետական դրոշի առկայությանը, չի մասնակցել հանդիպմանը, քանի որ դեմ է Ռուսաստանի մասնակցությամբ որևէ, այդ թվում՝ այս հարթակին մասնակցությանը։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն օրերս հույս է հայտնել, որ Վրաստանը Անկարայում կայանալիք հաջորդ հանդիպմանը կմասնակցի, ինչին պաշտոնական Թբիլիսին դեռ չի արձագանքել։

Armenia Security Council Secretary on '3+3' Format: If there is Opportunity, We Will go to Baku and Ankara
We will hold more discussions on the Armenian-Turkish relations in the bilateral format, but if there is an opportunity to hold discussions in the ‘3+3’ format, we will also take advantage of that opportunity to have contacts with Turkey and express each other’s positions more clearly and make them more accessible. This is what Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan said in an interview aired on Armenian Public Television today, touching upon Armenia’s participation in the ‘3+3’ or ‘3+2’ regional format being formed and the possible agenda within the scope of that format, News.am reports.
Asked if this means that Armenia’s representatives will go to Ankara since the Turkish foreign minister informed that the next meeting will be held in Turkey and then in Baku and the representatives of Turkey and Azerbaijan will visit Armenia, Grigoryan said the following: “If there is an opportunity, we are ready to go, and we are also ready to host the representatives of those countries to organize discussions on our regional issues.”