Եթե որևէ հայ ուզում է աջակցել Արցախին, ապա պարտավոր է հաշվի նստել արցախցու կամքի հետ, այլապես պետք է չխանգարել․ Հարությունյանի պատասխանը` Փաշինյանին
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է․
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ և դրանց առթիվ մտահոգություններին հատկապես արցախահայության շրջանում՝ կուզեի մի քանի հիմնական դրույթ շեշտադրել, որոնց քանիցս անդրադարձել եմ տարբեր ուղերձներում ու հայտարարություններում.
1. Արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք ճանաչումը որևէ վերապահման ու զիջման ենթակա չէ, և այդ հարցի բացառիկ տերը հենց արցախահայությունն է: Ուստի, միայն Արցախի Հանրապետության իշխանություններն են լիազորված խոսելու Արցախի բնակչության անունից:
2. Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչման նպատակը մեր հիմնական ուղենիշն է, և դրանից շեղում չի կարող իրեն թույլ տալ ոչ մի իշխանություն: Ուստի, Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները երբևէ ու որևէ կերպ չեն ընդունելու Ադրբեջանի կազմում որևէ կարգավիճակ՝ մինչև մեր նպատակի իրականացում:
3. Ոչ միայն կարգավիճակի, այլ նաև ժողովրդագրական առումով վերադարձ անցյալին չի կարող լինել: Ի՞նչ համատեղ բնակության մասին է խոսքը, եթե Ադրբեջանը շարունակում է իր հասարակությանը սնել հայատյացությամբ և պատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ՝ Արցախի հայաթափման: Իհարկե, մենք կողմ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և պատրաստ ենք այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրել, սակայն մեր ժողովրդի կենսական իրավունքները, շահերն ու պահանջմունքները սակարկելի չեն:
4. Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի առնվազն այն տարածքներում, որտեղ 1991թ. հռչակվել է Արցախի Հանրապետությունը: Ուստի, մեր բռնազավթված տարածքները պետք է ապաբռնազավթվեն և իրենց բնակիչները պետք է կարողանան վերադառնալ իրենց հայրենի տներ:
5. Ինչ վերաբերում է Արցախի անվտանգությանը, ապա մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը Պաշտպանության բանակի կարողությունների ամրացման ուղղությամբ, իսկ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը պետք է մնա Արցախում կայուն ու անժամկետ կերպով՝ մինչև հակամարտության վերջնական ու արդարացի կարգավորումը և անվտանգության միջազգային լրացուցիչ երաշխիքների տրամադրումը:
6. Չանդրադառնալով անցյալում բանակցային գործընթացի մանրամասներին՝ պարզապես պետք է արձանագրել, որ հիմա պահը շատ ավելի պատասխանատու ու վճռական է, քան՝ երբևէ։ Հետևաբար, իրավունք չունենք սխալներ թույլ տալու, այլապես այդ սխալները կարող են ճակատագրական լինել Արցախի ու Մայր Հայաստանի համար:
7. Եթե որևէ հայ ցանկանում է աջակցել Արցախին, ապա պարտավոր է հաշվի նստել արցախահայության կամքի ու նպատակների հետ, այլապես՝ պետք է պարզապես չխանգարել:
8. Բոլոր իշխանությունները ժամանակավոր են, սակայն մեր նպատակներն ու դիրքորոշումները պետք է պահպանվեն ամուր ու անշեղ կերպով: Մեր ազգային արժեքների ու նպատակների շուրջ միասնականությունը կարևոր է, իսկ, ինչպես նշեցի, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում յուրաքանչյուր հայի ու իշխանության ուղենիշը պետք է լինի արցախահայության կամքն ու նպատակները:
Արցախը հազարամյակներ շարունակ եղել է հայկական ու մնալու է հայկական, և արցախահայությունն ունի բավարար կամք ու ռազմավարական համբերություն այդ պայքարը շարունակելու: Անկախ որևէ մեկի կամքից ու կարծիքից, վստահ եմ, արցախահայությունը շարունակելու է իր արդար պայքարը հանուն Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման և Հայրենիքի պաշտպանության»:

Artsakh Armenians’ Right to Self-Determination Not Subject to Reservation and Concession: Artsakh President
The full recognition of the right of the Armenians of Artsakh to self-determination is not subject to reservation and concession, Artsakh President Arayik Harutyunyan said in a statement.
Touching upon the recent statements of Prime-minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan on the Azerbaijani-Karabakh conflict and concerns about it, especially among the Artsakh Armenians, I would like to highlight some main provisions which I have referred to many times in various messages and statements.
1. The full recognition of the right of the Artsakh Armenians to self-determination is not subject to any stipulation and concession, the exclusive owner of this issue is the Armenians of Artsakh. Therefore, only the authorities of the Republic of Artsakh are authorized to speak on behalf of the people of Artsakh.
2. The international recognition of the independence of the Republic of Artsakh is our orienting point: no government can afford to deviate from it. Hence, the people and authorities of Artsakh will never and by no means accept any status within Azerbaijan.
3. There can be no return to the past, not only in terms of status but also in terms of demographics. What coexistence can we talk about, if Azerbaijan continues to feed its society with anti-Armenian propaganda, preparing them not for peace, but for the eviction of Armenians from Artsakh? Of course, we are in favor of a peaceful settlement of the conflict and are ready to exert efforts in that direction, but the vital rights, interests, and demands of our people are not subject to any speculation.
4. The territorial integrity of the Republic of Artsakh should be restored at least in the territories within which the Republic of Artsakh was proclaimed in 1991. Therefore, our occupied territories must be de-occupied and their inhabitants must be able to return to their native homes.
5. As for the security of Artsakh, we will continue our efforts towards strengthening the capabilities of the Defense Army, while the mission of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh should be stable and indefinite until the final and just settlement of the conflict and the provision of additional international security guarantees.
6. Without referring to the details of the negotiation process in the past, it should simply be noted that now the situation is much more responsible and decisive than ever. Hence, we have no right to make mistakes, otherwise, those mistakes can be fatal for Artsakh and Mother Armenia.
7. If any Armenian wants to support Artsakh, they must take into account the will and goals of the Artsakh Armenians, otherwise they should not just hinder.
8. All the authorities come and go, but our goals and positions must be firmly upheld. Unity around our national values and goals is significant, and, as I have mentioned, the orienting point of every Armenian and any government in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict must be the will and goals of the Armenians of Artsakh.
Artsakh has been Armenian for millennia and will remain such further on. The Artsakh Armenians have enough will and strategic patience to continue that struggle. Regardless of anyone's will and opinion, I am confident that the Armenians of Artsakh will continue their just struggle for the international recognition of Artsakh's independence and the defense of the Homeland,” the President stated.