ԱՄՆ կոնգրեսականը խոստանում է ապահովել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական հանցագործությունների ճշգրիտ փաստագրումը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վերջերս ստորագրած ազգային պաշտպանությանն առնչվող ակտը ներառում է կարևոր դրույթներ , որոնք ուղղված են Ադրբեջանին և Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելուն՝ Արցախում իրենց կատարած ռազմական հանցագործությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը:
«Ակտը, որը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ստորագրել է երեկ, ներառում է կարևոր դրույթներ, որոնք ուղղված են Ադրբեջանին և Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելուն՝ Արցախում իրենց կատարած ռազմական հանցագործությունների համար։ Ես կձգտեմ ապահովել, որ պահանջվող զեկույցները ճշգրիտ լինեն այս հանցագործությունների փաստագրման ժամանակ»,-նշել է Փալոնը:
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը, Թուրքիայի ակնհայտ աջակցությամբ, ռազմական հանցագործություններ է կատարել, այդ թվում՝ կիրառել չթույլատրված զենքեր, դրանք կիրառել է նաև Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ:

Конгрессмен США обещает обеспечить точное документирование военных преступлений Азербайджана и Турции
Акт, касающийся национальной обороны, недавно подписанный президентом США Джо Байденом, содержит важные положения, направленные на привлечение Азербайджана и Турции к ответственности за их военные преступления, совершенные в Арцахе. Как сообщает "Арменпресс", об этом в своем микроблоге в Twitter написал сопредседатель Комитета Конгресса США по делам Армении Фрэнк Паллоне.
"Акт, подписанный вчера президентом США Джо Байденом, содержит важные положения, направленные на привлечение Азербайджана и Турции к ответственности за их военные преступления, совершенные в Арцахе. Я постараюсь обеспечить точность необходимых отчетов при документировании этих преступлений", - написал Фрэнк Паллоне.
Во время 44-дневной Арцахской войны Азербайджан при очевидной поддержке Турции совершал военные преступления, включая и использование неразрешенного оружия, которое он применил против мирного населения Арцаха.