Բոլոր ուղղություններով ուժեղացված ստուգումներ են իրականացվելու. Արցախի նախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 11-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված 2022 թվականի պետական բյուջեի եկամուտների ձևավորման և ծախսերի կատարման հարցերին։
Խոսելով հարկաբյուջետային քաղաքականության մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ, պայմանավորված հետպատերազմյան շրջանում առկա սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար խնդիրներով, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար սահմանվել են մեղմ հարկային ռեժիմ և մի շարք արտոնություններ, և նշված պայմաններում պետությունը բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտներից ակնկալում է անվերապահ հարկային կարգապահություն։ Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին հարկային կանոնների խախտման դեպքերի պարագայում խստացնել պատասխանատվության մեխանիզմները՝ շեշտելով 2022 թվականին պետական բյուջեի եկամուտների մուտքերը պատշաճ մակարդակով ապահովելու հրամայականը։
Անդրադառնալով պետական գնումների գործընթացին՝ նախագահը նշել է, որ այսուհետ շինարարության, առողջապահության, գույքի ձեռքբերման և այլ ոլորտներում կիրառվելու է ավելի խիստ գործիքակազմ` արդար մրցակցության ապահովման ու հակամենաշնորհային քաղաքականության, տեղական արտադրանքի և ծառայությունների առաջնահերթության ապահովման, ինչպես նաև չարաշահումների բացառման ուղղությամբ։ «Այսուհետ բոլոր ուղղություններով ուժեղացված ստուգումներ են իրականացվելու, և, պետական պաշտոնյայի կողմից բյուջեից անգամ մեկ լումայի յուրացման կամ վատնման դեպքի հայտնաբերման պարագայում, կիրառվելու է խստագույն պատիժ», - զգուշացրել է երկրի ղեկավարը։
Հանրապետության նախագահը նշել է նաև, որ, պետական վերահսկողական մեխանիզմների խստացմանը զուգահեռ, հատուկ ուշադրության կենտրոնում են լինելու քաղաքացիների կողմից ստացված ահազանգերը, և կոչ է արել բնակչությանը համապատասխան թեժ գծերով չարաշահումների մասին հայտնել շահագրգիռ մարմիններին՝ այդպիսով ավելի մեծացնելով հանրային վերահսկողությունը պետական կառավարման համակարգի վրա։

Intensified Inspections Will Be Carried Out in All Directions: Arayik Harutyunyan Convened a Consultation
On January 11 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation dedicated to the issues of revenue generation and cost planning of the 2022 State budget.
Speaking about the fiscal policy, the Head of the State noted that due to the post-war socio-economic and humanitarian problems, a mild tax regime and a number of privileges have been established for small and medium enterprises, and in the given conditions the state expects unconditional tax discipline from all economic entities. President Harutyunyan instructed the responsible officials of the sphere to tighten the mechanisms of responsibility in case of violations of tax rules, stressing the imperative of proper ensurance of the state budget revenues in 2022.
Touching upon the public procurement process, the President noted that from now on, more stringent tools will be used in construction, healthcare, property acquisition and other spheres to ensure fair competition and antitrust policy, to prioritize local products and services, as well as to exclude abuses. "Henceforth, intensified inspections will be carried out in all directions and in case of embezzlement or waste of even one penny from the budget by a state official, a severe punishment will be applied," warned the Head of the State.
The President of the Republic noted that, in parallel with the tightening of state control mechanisms, special attention will be paid to the calls received by citizens, and urged the population to report abuses to the relevant bodies through the appropriate hotlines, thus increasing public control over the public administration system.