Քննարկվել են գինեգործության ոլորտի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել են գինեգործության ոլորտի զարգացման հեռանկարները:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է գինու արտադրության զարգացումը խթանելու վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրության արդյունքները: Նա անդրադարձել է գինու համաշխարհային և հայաստանյան շուկաների վիճակագրությանը, միտումներին, 10 տարվա կտրվածքով զարգացման ուղղություններին, ակնկալվող ներդրումների ծավալին, նպատակային ցուցանիշներին, մարտահրավերներին և այլ հարցերի:
Քննարկում է ծավալվել հայկական գինու արտադրության, արտահանման և վաճառքի ծավալների խթանման հնարավորությունների և մեխանիզմների շուրջ: Գինեգործության զարգացման համատեքստում կարևորվել է գյուղատնտեսական մյուս բարեփոխումների և ծրագրերի հաջող իրականացումը՝ հողային ռեֆորմ, ինտենսիվ այգեգործություն և այլն: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև հայկական գինիների աշխարհագրական մակնշման ընթացքի մասին:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է գյուղատնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման ռազմավարությունների, ծրագրերի փոխգործելիությունը և ինտեգրումը Կառավարության գործունեության միջոցառումների ծրագրում: Վարչապետը հանձնարարել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի հարթակում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկել համատեղ անելիքները՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության արդյունքները:

Prospects for the Development of the Wine Industry Discussed in a Consultation Chaired by PM Pashinyan
Prospects for the development of the wine industry were discussed at a consultation chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan.
The Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the results of the research on promoting the development of wine production. He touched upon the statistics of the global and Armenian wine markets, trends, directions of development for 10 years, the volume of expected investments, target indicators, challenges and other issues.
Discussions were held on the opportunities and mechanisms of Armenian wine production, export, sales promotion. In the context of the development of winemaking, the successful implementation of other agricultural reforms and programs, including land reform, intensive gardening, etc. were highlighted. Details were also provided on the process of geographical indication of Armenian wines.
Summing up the discussion, Nikol Pashinyan highlighted the interoperability of development strategies and programs of different branches of agriculture and their integration into the Government's Action Plan. The Prime Minister instructed to discuss the joint activities with the representatives of the sphere on the platform of the Vine and Wine Foundation of Armenia taking into account the results of the consultation.