Եվրոպական կառույցները զբաղված են աչքակապությամբ․ «Հայաստան» խմբակցության գնահատականը ԵԽԽՎ-ի բանաձևին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը ներկայացրել է իր գնահատականը «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» թեմայով ԵԽԽՎ-ի բանաձևի վերաբերյալ։
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» թեմայով բանաձևի վերաբերյալ ցանկանում ենք արձանագրել.
1) 44-օրյա պատերազմի սանձազերծմանը, ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիային, ուժի կիրառմանը, պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար սկզբունքների կոպիտ խախտումներին, ինքնորոշման իրավունքի նսեմացման ու մինչ օրս հայ ռազմագերիների առկայության փաստի, պատերազմից հետո Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ շարունակական ագրեսիայի իրականացման, թշնամական հռետորաբանության և ուժի ու ուժի սպառնալիքի շարունակական կիրառման վերաբերյալ Եվրոպական կառույցները զբաղված էին ու զբաղված են խրախուսող աչքակապությամբ, իսկ արձագանքելիս փորձում են «հավասարության» նշան դնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ինչն անհեթեթություն է: Հատկանշական է, որ ռազմագերիների ապօրինի պահումից ավելի նվազ իրավունքների խախտումներով նույն կառույցը հանդես էր գալիս պետության նկատմամբ կոնկրետ սահմանափակումների (սանկցիաների) առաջարկով, իսկ այս դեպքում Ադրբեջանին ու Թուրքիային անպատժելիության ուղերձ է հղում:
2) ԵԽԽՎ-ն որևէ կերպ չի անդրադարձել նախընտրական և հենց ընտրությունների օրը վարչական ռեսուրսի ու ընտրական արձանագրված այլ խախտումներին, շուրջ վեց ամիս ԱԺ երեք ընդդիմադիր պատգամավորների ապօրինի կալանավորմանը, ընդդիմադիր պատգամավորների տեղաշարժի հակասահմանադրական սահմանափակմանը, 2021 թվականին 80%-ից ավելի կալանավորումներին, քաղաքական հետապնդումներին և կալանքներին, «կալանքի դատարանների» ստեղծմանը:
3) ԵԽԽՎ-ն փաստորեն չի էլ արձագանքել դատարանների էլեկտրոնային մակագրման համակարգի՝ շուրջ ութ ամիս գործադիրի կողմից առգրավման ու մինչ օրս բոլոր գործերի «ձեռքով» մակագրման հակասահմանադրական պրակտիկային կամ ՏԻՄ ընտրությունների ու հետընտրական փուլում ընտրողների կամքի անտեսման փաստերին:
4) ԵԽԽՎ «ժողովրդավարական» է համարում խոսքի ազատության նոր սահմանափակումները և չի էլ նկատել լրագրողների իրավունքների խախտման դեպքերը Ազգային ժողովում: Թվարկված բոլոր խնդիրների փաստական հանգամանքները դեռևս 2021 թվականի նոյեմբերի 4-ին ներկայացվել էին ԵԽԽՎ-ին՝ թե’ բանավոր, և թե’ գրավոր կարգով»,- նշված է խմբակցության հայտարարությունում:

Европейские структуры занимаются покрывательством: заявление парламентской фракции блока "Армения"
Европейские структуры занимаются покрывательством. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении, распространенном парламентской фракцией блока "Армения".
"Мы хотели бы констатировать по поводу резолюции Парламентской ассамблеи Совета Европы "О деятельности демократических институтов в Армении" следующее:
1)В период развязывания 44-дневной войны, во время азербайджано-турецкой агрессии, применения силы, грубых нарушений Азербайджаном международных гуманитарных принципов во время войны, при наличии до сих пор армянских военнопленных, продолжающейся агрессии в отношении территории РА после войны,  вражеской риторики, продолжающегося применения  силы и угрозы силой, европейские структуры были заняты и занимаются покрывательством. А при любом реагировании на эти факты они пытаются поставить знак "равенства" между Арменией и Азербайджаном, что просто нелепо. Примечательно, что с меньшим нарушением прав, чем незаконное содержание военнопленных, тот же орган выступал с предложением о конкретных ограничениях (санкциях) в отношении государства, а в данном случае отправляет послание Азербайджану и Турции о безнаказанности.
2)ПАСЕ никак не отреагировала на применение административного ресурса и другие нарушения, зафиксированные в предвыборный период и в день выборов, незаконный арест трех оппозиционных депутатов, антиконституционное ограничение на передвижение оппозиционных депутатов, политические преследования.
3)ПАСЕ фактически никак не отреагировала на антиконституционную практику конфискации системы электронного визирования судов, которая была осуществлена исполнительной властью около восьми месяцев назад, когда все дела сейчас визируются "рукой", или на факты игнорирования волеизъявления избирателей на выборах в ОМС и  в поствыборный период.
4)ПАСЕ считает новые ограничения свободы слова "демократическими" и даже не замечает случаи нарушения прав журналистов в Национальном Собрании.
Фактические обстоятельства всех перечисленных проблем были представлены в ПАСЕ 4 ноября 2021 года, причем как в устном, так и в письменном порядке".