Ռուստամ Բադասյանը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հետ քննարկել է մաքսային վարչարարության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ռուստամ Բադասյանը դեսպանին ներկայացրել է ՊԵԿ-ի՝ առաջիկա տարիների բարեփոխումների օրակարգը՝ կարևորելով սահմանային մաքսային անցակետերի արդիականացումը, մաքսային ձևակերպումների ընթացակարգերն ամբողջությամբ էլեկտրոնային դարձնելու հանձնառությունը, ինչպես նաև սահմանային մաքսային անցակետերում արդիական մաքսային լաբորատորիաների ստեղծման անհրաժեշտությունը: ՊԵԿ նախագահը կարևորել է մաքսային լաբորատորիաների ստեղծման ընթացքում ՌԴ օրինակելի և առաջավոր փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը՝ մարդկային ներուժի և տեխնիկական հագեցվածության տեսանկյունից:
Կողմերն ընդգծել են հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտում երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի առկայությունը, ինչը թույլ է տալիս ակտիվ փոխգործակցել երկկողմ մակարդակում, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Բարձր է գնահատվել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատանը մշտական ​​հիմունքներով գործող ՌԴ դաշնային մաքսային ծառայության ներկայացուցչության աշխատանքը: Ընդգծվել է՝ կառույցն անհապաղ արձագանքում է հրատապ լուծում պահանջող հարցերին:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ պետական ​​եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանության միջև առկա համագործակցության մակարդակից՝ պատրաստակամություն հայտնելով ընդլայնել երկու երկրների հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտի միջև հետագա համագործակցությունը:

Председатель КГД Армении и посол РФ обсудили вопросы сотрудничества в сфере таможенного администрирования
Председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Как сообщили в пресс-службе ведомства, Рустам Бадасян представил послу программу реформ КГД на ближайшие годы, предусматривающую модернизацию пограничных таможенных пунктов, обязательство сделать процедуры таможенного оформления полностью электронными, а также необходимость создания современных таможенных лабораторий на КПП.
Председатель Комитета государственных доходов подчеркнул важность обмена образцовым и передовым опытом России в создании таможенных лабораторий с точки зрения кадрового потенциала и технического оснащения.
Стороны подчеркнули наличие договорно-правовой базы между двумя странами в сфере налогового и таможенного администрирования, позволяющей осуществлять активное взаимодействие на двустороннем уровне, в рамках Исполнительного комитета СНГ, Евразийской экономической комиссии и других международных организаций.
Высоко оценена работа постоянного представительства Федеральной таможенной службы России при посольстве Российской Федерации в Армении. Было подчеркнуто, что структура незамедлительно реагирует на вопросы, требующие безотлагательного решения.
Стороны выразили удовлетворение уровнем сотрудничества между Комитетом государственных доходов Армении и посольством России в Армении, выразив готовность к дальнейшему расширению сотрудничества между двумя странами в сфере налогового и таможенного администрирования.