Արմեն Գրիգորյանն անհրաժեշտություն է համարում Արցախում ՌԴ խաղաղապահների գործունեությունը, քանի դեռ կարգավորված չէ ԼՂ հիմնախնդիրը
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում, և համանախագահող երկրները, ակտիվ լինելու դեպքում, կարող են կանխել ռազմական ճանապարհով որևէ քայլ ձեռնարկելը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք պետք է խաղաղ ճանապարհով խնդրին լուծում գտնենք: Ցանկացած գործընթաց, որը կարող է խաղաղ կարգավորմանը խանգարել, մեզ համար մտահոգիչ է, և, կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ունեն բոլոր այն լծակները և հնարավորությունները ակտիվ լինելու դեպքում կանխել ռազմական ճանապարհով որևէ քայլ ձեռնարկելը»,- ասաց Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարի խոսքով` քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը չի լուծվել, այնտեղ պետք է խաղաղապահներ տեղակայված լինեն, որպեսզի հնարավորություն լինի երկարաժամկետ լուծում գտնել:
«Քանի դեռ լուծում չկա, խաղաղապահների գործունեությունն այնտեղ անհրաժեշտություն է: Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է աշխատել, որպեսզի խաղաղապահները տեղակայված լինեն այնտեղ և մնան այնքան ժամանակ, մինչև խնդրին լուծում գտնենք»,- եզրափակեց Գրիգորյանը:

Армен Григорян считает необходимой деятельность российских миротворцев в Арцахе до полного урегулирования конфликта
Урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно происходить в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и страны-сопредседатели, в случае активности, смогут предотвратить  военное вмешательство.
Как передает "Арменпресс", это на брифинге с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Мы должны найти мирное решение проблемы. Нас беспокоит любой процесс, который может помешать мирному урегулированию. Мы считаем, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ имеют все рычаги для предотвращения любых военных действий", - сказал Григорян.
По словам секретаря Совбеза, пока не будет урегулирован нагорно-карабахский конфликт и пока не будет найдено долгосрочное решение, миротворцы должны оставаться там.
"Пока нет решения, в работе миротворцев есть необходимость. Республика Армения продолжит работу, чтобы миротворцы оставались там, пока не будет найдено решение проблемы", - заключил Григорян.