Պուտինը բացատրել է իր՝ «համբերիր, իմ գեղեցկուհի» արտահայտությունը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բացատրել է Ուկրաինայի մասին իր հայտարարությունը, որն արվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին
Երկու երկրների ղեկավարների բանակցություններից հետո երկուշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում Պուտինը հայտարարել է, որ Կիևը ստորագրել է Մինսկի համաձայնագրերը և պարտավոր է կատարել դրանք։ «Դուր է գալիս, դուր չի գալիս, դիմացի՛ր, իմ գեղեցկուհի, պետք է կատարել: Այլ կերպ չի լինի»,- ասել է Պուտինը ասուլիսի ժամանակ:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այս արտահայտությունը «անձնական հարթություն» չունի։
«Հարցը կայանում է նրանում, որ երբ մենք պետության ղեկավարից լսում ենք այնպիսի մեկնաբանություններ, որ ինչ-որ դուր է գալիս կամ դուր չի գալիս այն հիմնարար համաձայնագրերում ​​, որոնք անվտանգության տեսանկյունից կարգավորում են շատ կարևոր հարաբերություններ երկրների միջև՝ ներառյալ հենց Ուկրաինան, ինձ թվում է, որ դա ոչ ճիշտ ձևաչափ է: Եթե ​​պետությունը որոշակի պարտավորություններ է ստանձնել, հատկապես միջազգային իրավունքի նորմերով և ՄԱԿ-ի անվտանգության բանաձեւով ամրագրված պարտավորություններ, ապա բոլորը պետք է կատարեն և պայմանավորվեն, թե ինչպես դա անել»,- ասել է նա։

Putin Says His 'Beauty' Remark on Ukraine Means Deals Should Be Honored
The remark about Ukraine, the Minsk peace deal and "the beauty" was meant to say that the agreements should be implemented, and had no personal dimension, Russian President Vladimir Putin told journalists in the Kremlin on Thursday, TASS reports.
"It didn't have any personal dimension, let me put it bluntly. I have never in my work over the years got personal, and this had no personal dimension," Putin told reporters in a comment on Ukrainian President Vladimir Zelensky’s reply to the Russian leader’s ‘beauty’ remark.
"When we hear these comments from the head of state that he likes and doesn’t like something in the fundamental treaties that regulate very important relations between countries in terms of security, including Ukraine itself, it seems to me that this is not the right format. If a state has undertaken certain commitments, especially those enshrined in the norms of international law, in the UN Security Council resolution, then everything should be fulfilled and agreements should be reached on how to do it," Putin explained.