Պուտինը բացատրել է իր՝ «համբերիր, իմ գեղեցկուհի» արտահայտությունը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բացատրել է Ուկրաինայի մասին իր հայտարարությունը, որն արվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին
Երկու երկրների ղեկավարների բանակցություններից հետո երկուշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում Պուտինը հայտարարել է, որ Կիևը ստորագրել է Մինսկի համաձայնագրերը և պարտավոր է կատարել դրանք։ «Դուր է գալիս, դուր չի գալիս, դիմացի՛ր, իմ գեղեցկուհի, պետք է կատարել: Այլ կերպ չի լինի»,- ասել է Պուտինը ասուլիսի ժամանակ:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այս արտահայտությունը «անձնական հարթություն» չունի։
«Հարցը կայանում է նրանում, որ երբ մենք պետության ղեկավարից լսում ենք այնպիսի մեկնաբանություններ, որ ինչ-որ դուր է գալիս կամ դուր չի գալիս այն հիմնարար համաձայնագրերում ​​, որոնք անվտանգության տեսանկյունից կարգավորում են շատ կարևոր հարաբերություններ երկրների միջև՝ ներառյալ հենց Ուկրաինան, ինձ թվում է, որ դա ոչ ճիշտ ձևաչափ է: Եթե ​​պետությունը որոշակի պարտավորություններ է ստանձնել, հատկապես միջազգային իրավունքի նորմերով և ՄԱԿ-ի անվտանգության բանաձեւով ամրագրված պարտավորություններ, ապա բոլորը պետք է կատարեն և պայմանավորվեն, թե ինչպես դա անել»,- ասել է նա։

Путин объяснил свою фразу "терпи, моя красавица"
Президент России Владимир Путин объяснил свое заявление про Украину, сделанное после встречи с его французским коллегой Эммануэлем Макроном, передает РИА Новости
На пресс-конференции после переговоров лидеров двух стран, состоявшихся в понедельник, Путин заявил, что Киев подписал Минские соглашения и обязан их выполнять. "Нравится, не нравится — терпи, моя красавица", — сказал он тогда.
Глава государства подчеркнул, что эта фраза не имела никакого "личного измерения".
"Вопрос только в том, что когда мы слышим от главы государства такие комментарии, что что-то нравится, а что-то не нравится в фундаментальных договорах, которые регулируют очень важные отношения между странами с точки зрения безопасности, в том числе и самой Украины, то мне кажется, что это не тот формат. Если государство приняло на себя определенные обязательства, тем более закрепленные в нормах международного права и в резолюции по безопасности ООН, то всем нужно исполнять и договариваться о том, как это сделать", — заявил он.