2021թ.-ին ՀՀ-ում ապաստանի իրավունքի դիմում են ներկայացրել 260 օտարերկրացի, այդ թվում՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքացիներ
Հայաստանում ապաստանի իրավունք ստանալու համար 2021 թվականին Հայաստանի Միգրացիոն պետական ծառայություն է դիմել 260 անձ, «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան տվյալներ է տրամադրել Միգրացիոն պետական ծառայությունը:
Հայաստանից 2021 թվականին ամենաշատը ապաստան են հայցել Իրանի քաղաքացիները՝ 118 անձ, կասեցվել կամ կարճվել են 35-ի դիմումները, մերժում է ստացել Իրանի 42 քաղաքացի: Փախստականի կարգավիճակ է հայցել Իրանի 40 քաղաքացի: Դադարեցվել է 3-ի փախստականի կարգավիճակը:
Նախորդ տարի ապաստան ստանալու համար հայց է ներկայացրել Սիրիայի 27 քաղաքացի: Սիրիայի 2 քաղաքացու դիմում կասեցվել կամ կարճվել է, 20-ը ստացել է փախստականի կարգավիճակ:
Հայաստանից 2021 թվականին ապաստան է հայցել նաև Կուբայի 14 քաղաքացի, կասեցվել կամ կարճվել է 2-ի դիմումը, մերժում է ստացել Կուբայի 7 քաղաքացի, փաստականի կարգավիճակ՝ 1 անձ:
Նախորդ տարի Հայաստանում ապաստանի դիմում է ներկայացրել նաև Ռուսաստանի 7 քաղաքացի, կասեցվել կամ կարճվել է 1-ի դիմումը, մերժում է ստացել 4-ը:
Հայաստանից 2021-ին ապաստան է հայցել նաև Թուրքիայի 6 քաղաքացի, կասեցվել կամ կարճվել է 1 անձի դիմում, մերժում է ստացել 1-ը, փախստականի կարգավիճակ է ստացել 3 քաղաքացի:
2021-ին կասեցվել կամ կարճվել է ապաստանի հայցով դիմած Ադրբեջանի 1 քաղաքացու դիմում, ապաստան համար մերժում է ստացել Ադրբեջանի 2 քաղաքացի:
Տարվա ընթացքում ապաստան են հայցել նաև Չինաստանի, Ուկրաինայի, Հորդանանի, Վրաստանի և այլ երկրների քաղաքացիներ:
Այսպիսով 2021-ի արդյունքներով ընդհանուր առմամբ ապաստանի համար դիմած 260 քաղաքացուց կասեցվել կամ մերժվել է 69-ի դիմումը, մերժում է ստացել ապաստան հայցող 67 քաղաքացի, փախստականի կարգավիճակ է ստացել 78 անձ: Դադարեցվել է 10 անձի փախստականի կարգավիճակ: Ընդ որում 2021-ին Հայաստանում ապաստան են հայցել էականորեն ավելի շատ քաղաքացիներ, քան 2020-ին, 2019-ին:

A total of 260 foreign nationals applied for asylum in Armenia in 2021, the State Migration Service said in response to a query from Armenpress.
Most of these asylum seekers (118 persons) are Iranian citizens. Of these 118, 42 were denied asylum while 35 had their applications suspended or dropped. 40 Iranians were granted refugee status, and three others had their refugee status revoked.
Furthermore, 20 of the 27 Syrian citizens who applied for asylum in Armenia were granted refugee status, and two had their application suspended or dropped.
In addition, 14 Cuban citizens applied for asylum in Armenia: 7 were rejected, 1 was granted refugee status, and the applications of 2 others were suspended or dropped.
Seven Russian citizens also applied for asylum in Armenia: 4 were rejected and 1 application was suspended.
Six citizens of Turkey are also among the asylum seekers. Of these applications, 1 was denied, 1 was suspended, and only 3 were granted refugee status in Armenia in 2021.
Two Azerbaijani nationals were denied asylum in Armenia, and another such application was suspended last year.
Citizens of China, Ukraine, Jordan, Georgia, and several other countries were also among asylum seekers in Armenia in 2021.
To note, considerably more foreign nationals sought asylum in Armenia in 2021 than in 2020 and 2019.