Ճգնաժամային ու բարդ. ՀՀ ՄԻՊ-ն ամփոփեց աշխատանքային 6 տարվա գործունեության արդյունքները
Ճգնաժամային ու բարդ. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսպես բնորոշեց իր աշխատանքային 6 տարվա գործունեությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հրավիրված ամփոփիչ ասուլիսում Արման Թաթոյանը ներկայացրեց իր գործունեությունը 2016 թվականի փետրվարից սկսած: Նա նշեց, որ աշխատանքային առաջին իսկ օրից դժվարին ժամանակ էր:
«Առաջին օրից սկսած աշխատանքները տարվել են բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակներում: Այդ ընթացքում ես մշտապես առաջնորդվել եմ կարևոր սկզբունքներով՝ հավատարիմ լինել երդմանը, անել ամեն ինչ, ու անել այնքան, որքան անհրաժեշտ է: Պաշտոնավարման մեկնարկին հաջորդեց ապրիլյան պատերազմը: Ապրիլի 3-ին ես արդեն գտնվում էի Արցախում: Դրանից հետո Տավուշում ու այլ հատվածներում հրադադարի խախտումների դեպքերն էին: Բոլոր անհրաժեշտ տեղերում մշտապես իրականացրել ենք փաստահավաք աշխատանքներ»,-ասաց Արման Թաթոյանն՝ ամփոփելով աշխատանքային 6 տարվա գործունեության արդյունքները:
Տարին լարված էր, տեղի ունեցան ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի հետ կապված իրադարձություններ: Դրան հաջորդող տարին նույնպես բարդ էր, որովհետև վերաբերում էր այդ գործի շրջանակում ձերբակալվածների, կալանավորվածների իրավունքների պաշտպանությանը, նրանց պահվելու պայմաններին:
«Այնուհետև սկսվել են 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների հայտնի իրադարձությունները: Մենք այստեղ աշխատել ենք գիշեր-ցերեկ: Աշխատանքային խմբերով հաճախ լուսացրել ենք ոստիկանության բաժանմունքներում, քրեակատարողական հիմնարկներում, որպեսզի պատշաճ իրականացնենք մեր պարտականությունները»,-ասաց Արման Թաթոյանը:
2020 թվականի հուլիսին ադրբեջանական իշխանությունները սանձազերծեցին ագրեսիա Տավուշի ուղղությամբ: Գնդակոծվում էին խաղաղ բնակավայրերը: ՄԻՊ-ն իրականացնում էր փաստահավաք աշխատանքներ, կապի մեջ են եղել միջազգային կազմակերպությունների հետ:
ՄԻՊ-ի համար լարված էր քովիդյան ժամանակաշրջանը: Արման Թաթոյանը տեղեկացրեց, որ աշխատել են մի քանի ուղղությամբ՝ իրազեկումներ, մեկուսացումներ, վերահսկողություն՝ պետական կառույցների նկատմամբ:
2020 թվականի սեպտեմբերին սանձազերծվեց աղետաբեր պատերազմը, որն ուղեկցվեց բազմաթիվ զոհերով, ավելացրեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց թիվը, ավերվեցին բնակավայրերը: Արման Թաթոյանը նշեց, որ խախտումները չսահմանափակվեցին ու շարունակվեցին սահմանային բնակավայրերի ուղղությամբ:
«Այս ամբողջ ընթացքում այնպիսի զգացողություն է, որ մենք, կարծես, դեռ գտնվում ենք պատերազմի մեջ: Աշխատանքի ամբողջ ընթացքում մենք ունեցել ենք դիմումների ու բողոքների շեշտակի աճ: Եթե 2015-ին գրավոր և բանավոր դիմումները եղել են 5214, ապա 2020 թվականին՝ 14 հազար 780, 2021-ին՝ 21 հազար 118»,-ասաց Արման Թաթոյանը: Նրա խոսքով, նույն պատկերն է  «թեժ գծին» ստացվող զանգերի առումով: 2015 թվականին եղել է 2086 ահազանգ, 2020-ին՝ 11 հազար 735, 2021-ին՝ 14 հազար 124:

Crisis and difficult: this is how Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan described his 6-year tenure.
Tatoyan gave a final news conference in his capacity as Ombudsman as his term in office is ending.
He said his term in office since day 1 was a difficult time period.
"Since day 1 we worked in difficult and crisis situations. During this period of time I was guided by important principles: remain faithful to the oath of office, do everything and do as much as necessary. The April War started after I took office. I was in Artsakh already on April 3. Then, ceasefire violations happened in Tavush and elsewhere. We’ve conducted fact-finding missions everywhere where it was needed," Tatoyan said.
The year of 2016, when Tatoyan took office, was difficult. The Yerevan hostage crisis happened, when gunmen ambushed a police station. Tatoyan said the following year was also difficult because it related to the protection of rights and detention conditions of the arrested and jailed persons in the case of the police station ambush.
"Then, the events of April-May 2018 began," Tatoyan said, referring to the Velvet Revolution. "We worked day and night. With our task forces, we frequently stayed overnight in police departments and jails to properly conduct our duties," he said.
In July 2020, Azerbaijan attacked the province of Tavush, bombarding peaceful settlements. Tatoyan was carrying out fact-finding missions and maintained contact with international organizations.
The COVID-19 pandemic period was also tense for the Ombudsman. Tatoyan said they’ve been working in several directions: raising awareness, isolations, and supervision of governmental bodies.
The disastrous war which Azerbaijan launched in September of 2020 led to numerous victims and many were left with disabilities. Villages and towns were destroyed. Tatoyan said the Azerbaijani violations did not stop and continued in the direction of border towns.
"I have a feeling during this entire time as if we are still at war. We’ve had a significant increase of applications and complaints during our entire work. If there were 5214 written and verbal applications in the year of 2015, in 2020 there were 14,780, and 21,118 in 2021," Arman Tatoyan said.
Tatoyan said the Ombudsman’s hotline also recorded rise in calls. In 2015 there were 2086 calls, in 2020 there were 11,735 and in 2021: 14,124: