Վերջին դեպքերն ապացուցում են Ադրբեջանի անառարկելի դիտավորությունը՝ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը. Գեղամ Ստեփանյան
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմատեղեկատվական աղբյուրները կեղծ լուրեր են տարածում հայ-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին։ Այդ կերպ Ադրբեջանը ցանկանում է արդարացնել խաղաղ բնակչությանն ուղղված հանցավոր ոտնձգությունները և, միաժամանակ, հող նախապատրաստել հաջորդող արարքների ու սադրանքների համար։
Մարտի 6-ին Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրազենային զինատեսակներով կրակոցներ էր արձակել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի ուղղությամբ, իսկ այսօր՝ մարտի 7-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, նույն հատվածում կիրառվել է ականանետ, արձակված արկերը պայթել են գյուղի գերեզմանոցի հարևանությամբ։ Քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։
Նկարագրված գործողություններին զուգահեռ ադրբեջանական քարոզչամեքենան լծվել է Արցախում խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովող ռուսական խաղաղապահ ուժերին և հատկապես հրամանատարական կազմին վարկաբեկելու և զրպարտելու գործին։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները և ռուս խաղաղապահներին ուղղված զրպարտանքները կրում են համակարգային և ուղղորդված բնույթ, կազմակերպվում են ադրբեջանական իշխանությունների իմացությամբ և նրանց հրահանգով։
Արձանագրվող բոլոր դեպքերը կրկին ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ուղիղ և անառարկելի դիտավորությունը՝ խաթարելու Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքը և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը»:

Азербайджан занимается дискредитацией российских миротворческих сил: омбудсмен Арцаха
"В последние дни азербайджанские военные информационные источники распространяют ложные слухи о нарушении армянской стороной режима прекращения огня на различных участках армяно-азербайджанской линии соприкосновения․ Таким образом, Азербайджан хочет оправдать преступные посягательства на гражданское население, а заодно подготовить почву для последующих действий и провокаций.
6 марта азербайджанская сторона обстреляла село Храморт Аскеранского района из огнестрельного оружия разного калибра, а сегодня, 7 марта, около 17:00 в том же районе был применен миномет, мины разорвались возле деревенского кладбища. Пострадавших среди мирного населения нет.
Параллельно с описанными действиями, азербайджанская пропагандистская машина занимается клеветой и дискредитацией российских миротворческих сил, особенно командного состава, обеспечивающих безопасность мирного населения в Арцахе.
Преступные действия Азербайджана против физической и психологической неприкосновенности народа Арцаха и клевета в отношении российских миротворцев
носят системный и направленный характер, организованы с ведома азербайджанских властей и по их указу.
Все зарегистрированные случаи еще раз доказывают прямое и бесспорное намерение азербайджанской стороны нарушить нормальную жизнь мирного населения Республики Арцах и провести этническую чистку Арцаха.