ԵԽ նոր բանաձևի նախագիծը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը
Եվրախորհրդարանում շրջանառության մեջ է դրվել բանաձևի նախագիծ, որը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև՝ կոչ է անում Ադրբեջանին պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը :
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի 2-րդ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական ուժերի կողմից հարձակման են ենթարկվել բազմաթիվ կրոնական վայրեր, ինչպիսիք են Ջրականի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը: Ընդգծվել է նաև, որ Հեյդար Ալիևի և ավելի ուշ նրա որդու՝ Իլհամ Ալիևի օրոք Ադրբեջանը ոչնչացրել է մինչև 100 հայկական եկեղեցի, հազարավոր խաչքարեր, տասնյակ հազարավոր տապանաքարեր և մշակութային ժառանգության այլ օբյեկտներ Նախիջևանում: Ըստ բանաձևի՝ սա վկայում է հայկական մշակութային ժառանգության հնարավոր ճակատագրի մասին նաև Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են Նախիջևանի շրջանում հայկական մշակութային վայրերի առկայությունը:
Բանաձևում շեշտվում է՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2347 (2017) բանաձևի համաձայն՝ ապօրինի հարձակումները կրոնի, կրթության, արվեստի, գիտության, ինչպես նաև պատմական հուշարձանների վրա կարող են ռազմական հանցագործություն լինել, և նման հարձակումների հեղինակները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Այսպիսով՝ բանաձևը խստորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին  ևս բանաձևը կոչ է անում ամբողջությամբ գնահատել Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության վիճակը Զինված հակամարտությունների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում և հետևել բոլոր կողմերի համապատասխան առաջարկություններին, կոչ է անում ԵՄ-ին ցուցաբերել համապատասխան աջակցություն:
Բանաձևը հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին լիովին համագործակցել միջազգային հետաքննությունների հետ և կատարել իրենց պարտականությունները՝ 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի համաձայն:
Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևը կոչ է անում համագործակցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ՝ ապահովելու փաստահավաք առաքելությանն անարգել մուտքը:
Բանաձևը կոչ է անում Ադրբեջանին նաև պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում՝ ամբողջությամբ կատարելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, մասնավորապես՝ զերծ մնալ հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց կամ հայկական պատմական մշակութային ներկայությունը վերացնելուց կամ հայերի մուտքն արգելելուց և այլն:
Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարություններին բանաձևով կոչ է արվում, միջազգային հանրության աջակցությամբ, ապահովել միջազգային իրավունքի խախտման բոլոր մեղադրանքների արդյունավետ հետաքննությունը, այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանության  հարցով և այնպիսի հարձակումների, ինչպիսին է 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հարձակումը Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարի վրա:
Բանաձևը նաև հորդորում է երկու երկրների, հատկապես Ադրբեջանի կառավարություններին դադարեցնել ատելության և ռասայական խտրականության քարոզչությունը դասագրքերի, սոցիալական ցանցերի և, Ադրբեջանի, այսպես կոչված «Ռազմական ավարի պուրակի» միջոցով և աշխատել երկու հասարակությունների միջև վստահության և միմյանց մշակույթի նկատմամբ հարգանքի վերականգնման ուղղությամբ։ Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևում հորդորում է նաև նոր ջանքեր գործադրել՝ երկու երկրի միջև վստահություն ձևավորելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու համար:

Новая резолюция Европарламента призывает Азербайджан защищать армянское наследие Нагорного Карабаха
В Европарламенте введена в обращение новая резолюция, в которой осуждается уничтожение культурного наследия в Нагорном Карабахе и содержится призыв к Азербайджану защитить армянское культурное наследие в Нагорном Карабахе.
Как сообщает Арменпресс, в резолюции об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе особо отмечается, что во время второй Нагорно-Карабахской войны со стороны азербайджанских сил подверглись нападениям многочисленные религиозные объекты, такие как церковь Пресвятой Богородицы в Джракане и собор Святого Всеспасителя в Шуши. В нем говорится, что при Гейдаре Алиеве, а затем и его сыне Ильхаме Алиеве Азербайджан уничтожил до 100 армянских церквей, тысячи хачкаров, десятки тысяч надгробий и другие объекты культурного наследия в Нахичевани. Это, как говорится в резолюции, свидетельствует о потенциальной судьбе армянского культурного наследия и в Нагорном Карабахе, так как существование армянских культурных объектов в Нахичевани отрицается азербайджанскими властями.
В резолюции указано, что "согласно Резолюции 2347 (2017) Совета Безопасности ООН незаконные нападения на объекты и здания, посвященные религии, образованию, искусству, науке или благотворительным целям, а также исторические памятники могут квалифицироваться как военное преступление, и виновные в таких нападениях должны быть привлечены к ответственности".
Резолюция решительно осуждает уничтожение культурного наследия в Нагорном Карабахе, призывает ЮНЕСКО всесторонне оценить состояние культурного наследия в Нагорном Карабахе в рамках Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, и дать соответствующие рекомендации всем сторонам, а также призывает ЕС оказать адекватную поддержку.
Резолюция призывает Армению и Азербайджан в полной мере сотрудничать с международными расследованиями и выполнять свои обязательства в соответствии с вышеупомянутой Гаагской конвенцией 1954 года.
Она также призывает Азербайджан в полной мере сотрудничать с ЮНЕСКО, чтобы обеспечить беспрепятственный доступ миссии по установлению фактов.
Резолюция призывает Азербайджан защищать армянское культурное наследие в Нагорном Карабахе и его окрестностях, полностью выполняя предварительное решение Международного Суда, в частности, "воздерживаясь от подавления армянского языка, уничтожения армянского культурного наследия или иного устранения существования армянского культурно-исторического наследия".
Резолюция призывает правительства Азербайджана и Армении при поддержке международного сообщества обеспечить эффективное расследование всех сообщений о нарушениях международного права, в том числе в отношении защиты культурного наследия и нападениях, таких как на Собор Святого Всеспасителя в Шуши 8 октября 2020 г.
Резолюция также "призывает правительства Армении и особенно Азербайджана прекратить пропаганду ненависти и расовых предрассудков через учебники, социальные сети и, в случае Азербайджана, через так называемый Парк военных трофеев, и работать над восстановлением доверия между двумя обществами и уважением к культуры друг друга, призывает к возобновлению усилий по укреплению доверия между обеими странами и достижению прогресса на пути к устойчивому миру".