ԵԽ նոր բանաձևի նախագիծը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը
Եվրախորհրդարանում շրջանառության մեջ է դրվել բանաձևի նախագիծ, որը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև՝ կոչ է անում Ադրբեջանին պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը :
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի 2-րդ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական ուժերի կողմից հարձակման են ենթարկվել բազմաթիվ կրոնական վայրեր, ինչպիսիք են Ջրականի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը: Ընդգծվել է նաև, որ Հեյդար Ալիևի և ավելի ուշ նրա որդու՝ Իլհամ Ալիևի օրոք Ադրբեջանը ոչնչացրել է մինչև 100 հայկական եկեղեցի, հազարավոր խաչքարեր, տասնյակ հազարավոր տապանաքարեր և մշակութային ժառանգության այլ օբյեկտներ Նախիջևանում: Ըստ բանաձևի՝ սա վկայում է հայկական մշակութային ժառանգության հնարավոր ճակատագրի մասին նաև Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են Նախիջևանի շրջանում հայկական մշակութային վայրերի առկայությունը:
Բանաձևում շեշտվում է՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2347 (2017) բանաձևի համաձայն՝ ապօրինի հարձակումները կրոնի, կրթության, արվեստի, գիտության, ինչպես նաև պատմական հուշարձանների վրա կարող են ռազմական հանցագործություն լինել, և նման հարձակումների հեղինակները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Այսպիսով՝ բանաձևը խստորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին  ևս բանաձևը կոչ է անում ամբողջությամբ գնահատել Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության վիճակը Զինված հակամարտությունների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում և հետևել բոլոր կողմերի համապատասխան առաջարկություններին, կոչ է անում ԵՄ-ին ցուցաբերել համապատասխան աջակցություն:
Բանաձևը հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին լիովին համագործակցել միջազգային հետաքննությունների հետ և կատարել իրենց պարտականությունները՝ 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի համաձայն:
Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևը կոչ է անում համագործակցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ՝ ապահովելու փաստահավաք առաքելությանն անարգել մուտքը:
Բանաձևը կոչ է անում Ադրբեջանին նաև պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում՝ ամբողջությամբ կատարելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, մասնավորապես՝ զերծ մնալ հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց կամ հայկական պատմական մշակութային ներկայությունը վերացնելուց կամ հայերի մուտքն արգելելուց և այլն:
Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարություններին բանաձևով կոչ է արվում, միջազգային հանրության աջակցությամբ, ապահովել միջազգային իրավունքի խախտման բոլոր մեղադրանքների արդյունավետ հետաքննությունը, այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանության  հարցով և այնպիսի հարձակումների, ինչպիսին է 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հարձակումը Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարի վրա:
Բանաձևը նաև հորդորում է երկու երկրների, հատկապես Ադրբեջանի կառավարություններին դադարեցնել ատելության և ռասայական խտրականության քարոզչությունը դասագրքերի, սոցիալական ցանցերի և, Ադրբեջանի, այսպես կոչված «Ռազմական ավարի պուրակի» միջոցով և աշխատել երկու հասարակությունների միջև վստահության և միմյանց մշակույթի նկատմամբ հարգանքի վերականգնման ուղղությամբ։ Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևում հորդորում է նաև նոր ջանքեր գործադրել՝ երկու երկրի միջև վստահություն ձևավորելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու համար:

New Resolution in European Parliament Calls on Azerbaijan to Protect Armenian Cultural Heritage in Nagorno Karabakh
A new resolution has been put into circulation in the European Parliament, which condemns the destruction of cultural heritage in Nagorno Karabakh and calls on Azerbaijan to protect the Armenian cultural heritage in Nagorno Karabakh, Armenpress reports.
The resolution on the Destruction of Cultural Heritage in Nagorno Karabakh particularly notes that numerous religious sites have been attacked during the second Nagorno Karabakh war by Azerbaijani state forces, such as the Holy Mother of God church in Jabrail region and the Holy Saviour Cathedral in Shushi. It says that under Heydar Aliyev and later his son Ilham Aliyev, Azerbaijan is thought to have erased up to 100 Armenian churches, thousands of cross-stones (Khachkar), dozens of thousands of tombstones, and other objects of cultural heritage in Nakhichevan, which, the resolution adds, is indicative of the potential fate of Armenian cultural heritage in Nagorno Karabakh too, whereas existence of Armenian cultural sites in Nakhichevan region is denied by Azerbaijani authorities.
It is stated in the resolution that "according to Resolution 2347 (2017) of the UN Security Council, unlawful attacks against sites and buildings dedicated to religion, education, art, science or charitable purposes, as well as historic monuments may constitute a war crime and perpetrators of such attacks must be brought to justice".
The resolution strongly condemns the destruction of cultural heritage in Nagorno Karabakh, calls on the UNESCO to assess fully the state of the cultural heritage in Nagorno Karabakh in the framework of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, and to follow up with the appropriate recommendations to all parties, calls on the EU to provide adequate support.
The resolution calls on Armenia and Azerbaijan to cooperate fully with international investigations and live up to their obligations pursuant to the aforementioned 1954 Hague convention.
It also calls on Azerbaijan to cooperate fully with the UNESCO to provide unhindered access to a fact-finding mission.
The resolution calls on Azerbaijan to protect the Armenian cultural heritage in and around Nagorno Karabakh, fully implementing the provisional decision of ICJ, in particular by "refraining from suppressing the Armenian language, destroying Armenian cultural heritage or otherwise eliminating the existence of the historical Armenian cultural presence or inhibiting Armenians’ access and enjoyment thereof" and by "restoring or returning any Armenian cultural and religious buildings and sites, artifacts or objects".
It calls on the governments of Azerbaijan and Armenia, with the support of the international community, to ensure effective investigations of all allegations of violations of international law, including regarding the protection of cultural heritage and attacks such as on the Holy Saviour Cathedral in Shushi on 8 October 2020.
It also "urges the Armenian and particularly Azerbaijani governments to stop propaganda of hate and racial prejudice through textbooks, social media and, in case of Azerbaijan, through the so-called Military Trophy Park and work towards rebuilding trust among the two societies and respect to each other’s culture, calls for renewed efforts to build confidence between both countries and make progress towards sustainable peace".