Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով. ԱԳՆ
Հայաստանն առաջիկայում կարող է դիմել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ Ն մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
-Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ խաղաղություն պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, նման հայտարարություններ արել է նաև Ադրբեջանը: Այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվու՞մ են:
-Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչև օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում:

Armenia will Perhaps Soon Apply to the Minsk Group Co-Chairs to Initiate Peace Talks with Azerbaijan – Armenia MFA
Armenia may soon apply to the OSCE Minsk Group Co-Chairs to initiate peace talks with Azerbaijan, Vahan Hunanyan, spokesman for the Armenian Foreign Ministry, said in response to the question of ARMENPRESS.
Question - Armenia has repeatedly stated its readiness to sign a peace treaty with Azerbaijan, such statements have also been made by Azerbaijan. Are concrete steps being taken in this direction?
Answer - The signing of the agreement should, of course, be preceded by a negotiation process on the issue, and since mutual statements have not yet turned into a concrete negotiation process, as the two countries do not have rich experience of direct negotiations, Armenia will probably soon turn to mediators (OSCE MG Co-Chairs) to initiate the peace talks with Azerbaijan. The issue is currently under elaboration.