ՄԱԿ մշտական համակարգողի պաշտոնակատարին խիստ բողոքի հայտագիր է ներկայացվել
Մարտի 19-ին Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիան հրավիրվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն։
Հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատարին հայտնվել է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներգրավումը ս․թ․ մարտի 18-ին Շուշի քաղաքում կազմակերպված միջոցառմանը, և այդ կապակցությամբ ներկայացվել է արտաքին գործերի նախարարության բողոքի հայտագիրը։
Արտաքին գործերի նախարարությունը պահանջել է Միավորված ազգերի կազմակերպությունից քայլեր ձեռնարկել՝ վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում ՄԱԿ-ի չեզոք դիրքորոշումը։

Представитель ООН в Армении приглашен в МИД, и ему врученанота протеста
Исполняющая обязанности Постоянного координатора Организации Объединенных Наций в Армении Лила Питерс Яхиа 19 марта была приглашена в Министерство иностранных дел Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии    Министерства иностранных дел Республики Армения, в ходе встречи и. о. Постоянного координатора ООН сообщили, чтоМинистерство иностранных дел Армении строго осуждает участие офиса ООН в Азербайджане в мероприятии, организованном 18 марта в городе Шуши, и в связи с этим была подана нота протеста Министерства иностранных дел.
Министерство иностранных дел потребовало от Организации Объединенных Наций предпринять шаги для восстановления нейтральной позиции ООН в контексте нагорно-карабахского конфликта.