Ուկրաինային տրվող երաշխիքները քննարկվել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ. Էրդողանի խոսնակ
Թուրքիան Կիևին անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու հարցը քննարկել է Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և հենց Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը:
Նրա խոսքով, քննարկումները գտնվում են վաղ փուլում, բայց սկզբունքորեն դրանք բարենպաստ տեսք ունեն, քանի որ Թուրքիան ցանկանում է աջակցել Ուկրաինային և վերջ դնել հակամարտությանը։
«Մենք բանակցություններ ենք վարել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ։ Մենք բանակցություններ ենք ունեցել ամերիկացիների, ֆրանսիացիների հետ, բայց կան բազմաթիվ ռազմական մանրամասներ, որոնք պետք է մշակվեն մեր զինվորականների կողմից՝ նախքան դրանք ստորագրելը»,- ասել է Քալընը։

Представитель Эрдогана заявил, что гарантии Украине обсудили с Россией, США и Францией
Турция обсуждала вопрос предоставления Киеву гарантий безопасности с представителями России, США, Франции и самой Украины. Об этом рассказал в четверг Ибрагим Калын, представитель президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в интервью газете Financial Times, передает ТАСС
По его словам, дискуссии находятся на начальной стадии, но "в принципе, выглядят благоприятно", потому что Турция хочет "поддержать Украину" и завершить конфликт.
"Мы провели переговоры с представителями Украины, России. У нас были переговоры с американцами, французами, но есть много военных деталей, которые должны быть выработаны нашими военными, прежде чем мы поставим под ними подпись", - сказал Калын.