ՀՀ-ն և ՌԴ-ն պայմանավորվել են ստեղծել ներդրումային նախագծերի համատեղ պորտֆել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը ապրիլի 10-12-ն այցով գտնվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Այցի շրջանակում ապրիլի 11-ին հայկական պատվիրակությանն ընդունել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդմամբ, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնել և ընդլայնել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ արդյունաբերության, առևտրի և փոխադարձ ներդրումների ոլորտում՝ հաշվի առնելով երկրում բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ նպատակաուղղված և բարեհաջող աշխատանքը։
«Կախված գտնվելու վայրից և թիրախային ուղղվածությունից՝ օտարերկրյա ներդրողները կարող են գրանցել ընկերություն և արդյունավետ գործունեություն ծավալել Հայաստանում էներգետիկայի, թեթև և ծանր արդյունաբերության, դեղագործության, հեռահաղորդակցության, ոսկերչության կամ ադամանդի արտադրության, լոգիստիկայի և տրանսպորտի, ինչպես նաև՝ ՏՏ ոլորտում», - ընդգծել է նախարարը։
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականին աճել է գրեթե 13%-ով և հասել 2,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, մինչդեռ միայն 2022 թվականի հունվարին փոխադարձ առևտուրը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 50%-ով։
«Սրանք բարձր ցուցանիշներ են, և այսօր՝ նոր պայմաններում, մենք շարունակում ենք փոխգործակցությունը՝ մեր համագործակցության տեմպերը պահպանելու նպատակով։ Դրա համար առկա է մեծ ներուժ։ Մենք չենք ցանկանում կանգ առնել ներկա ձեռքբերումների վրա և շահագրգռված ենք փնտրել համատեղ նոր նախագծեր և զարգացնել ներդրումային ներուժը», - ասել է Դմիտրի Վոլվաչը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում գործում են ավելի քան 40 ռուսական խոշոր ընկերություններ։ Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում ներդրել է շուրջ 2 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման համար ռուսական կողմը արդյունավետ լուծումներ է առաջարկել տրանսպորտի, էներգետիկայի, սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման, ՀՀ-ում հեռանկարային ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար։
Դմիտրի Վոլվաչի խոսքով՝ համատեղ զարգացման նոր կետեր գտնելու գործիքներից մեկը կարող է լինել 2022-2025 թվականների միջկառավարական տնտեսական համագործակցության ծրագրի ստորագրումը և դրա շրջանակում Գործողությունների ծրագրի մշակումը, որը կներառի փոխգործակցության հեռանկարային ոլորտները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջտարածաշրջանային համագործակցությանը. այսօր Հայաստանը հարաբերություններ է պահպանում Ռուսաստանի ավելի քան 70 շրջանների հետ։ Բացի այդ, նախատեսվում է աշխատանքներ կազմակերպել միջտարածաշրջանային համագործակցության նախագծերի ընտրության և դրանց կյանքի կոչմանը  աջակցելու ուղղությամբ։
Քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները։ Այս պահի դրությամբ ուշադրության կենտրոնում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների մակրոտնտեսական իրավիճակն ու կայուն զարգացումը։

Россия и Армения договорились создать совместный портфель инвестиционных проектов
Министр экономики РА Ваан Керобян и заместитель министра Нарек Терян с 10 по 12 апреля с визитом находятся в Российской Федерации. В рамках визита 11 апреля армянскую делегацию принял заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Волвач.
Как сообщили в Министерстве экономики Армении, поблагодарив за оказанный прием, Ваан Керобян отметил, что Армения, учитывая целенаправленную и успешную работу по улучшению бизнес-среды в стране, заинтересована в углублении и расширении сотрудничества с Россией в сфере промышленности, торговли и взаимных инвестиций.
"В зависимости от местоположения и целевой направленности иностранные инвесторы могут зарегистрировать компанию и вести эффективную деятельность в сфере энергетики, легкой и тяжелой промышленности, фармацевтики, телекоммуникаций, ювелирного дела и производства алмазов, логистики и транспорта, а также в сфере ИТ", - подчеркнул министр.
Заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Волвач отметил, что товарооборот между Арменией и Россией в 2021 году вырос почти на 13% и достиг 2,6 млрд долларов США, только в январе 2022 года взаимная торговля по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросла на 50%.
"Это высокие показатели, и сегодня, в новых условиях, мы продолжаем взаимодействие с целью сохранения темпов нашего сотрудничества. Для этого существует большой потенциал. Мы не хотим останавливаться на нынешних достижениях, и заинтересованы в поиске новых совместных проектов и развитии инвестиционного потенциала", - отметил Дмитрий Волвач.
Он добавил, что в Армении действуют более 40 крупных российских компаний. Россия вложила в реальный сектор экономики Армении около 2 млрд долларов США.
Для развития торгово-экономического сотрудничества российская сторона предложила эффективные решения по развитию транспорта, энергетики, социальных инфраструктур и реализации перспективных инвестиционных программ в РА.
По словам Дмитрия Волвача, одним из инструментов поиска новых точек совместного развития может стать подписание программы межправительственного экономического сотрудничества на 2022-2025 годы и разработка плана действий в его рамках, который будет охватывать перспективные сферы взаимодействия.
В ходе встречи стороны коснулись и межрегионального сотрудничества. На сегодняшний день Армения поддерживает отношения с более чем 70 регионами России. Кроме того, планируется организовать работы по выбору проектов межрегионального сотрудничества и содействию их реализации.
Были обсуждены также работы, осуществляемые в рамках ЕАЭС. На данный момент в центре внимания находятся макроэкономическая ситуация и стабильное развитие экономик стран-членов ЕАЭС.