Ապրիլի 26-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հանդիպել է ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների հետ։
Քննարկվել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և Արցախի արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ Արցախի արտաքին հայեցակարգում ընդգրկված գերխնդիրները մնացել են անփոփոխ․ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորումը՝ պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությամբ, երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը և Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումը։
Վերոհիշյալ խնդիրների արդյունավետ լուծման համատեքստում նախարարը կարևորել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության պահպանումը և հայ ժողովրդի կողմից Արցախի՝ որպես գերագույն արժեքի ընկալումը։
Նախարար Բաբայանը բարձր է գնահատել նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ որպես արտաքին քաղաքական նպատակների իրականացման արդյունավետ միջոց։

Глава МИД Арцаха встретился с руководителями фракций Национального Собрания
26 апреля министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян встретился в Национальном Собрании Республики Арцах с руководителями парламентских фракций.
Был обсужден широкий спектр вопросов, касающихся последних региональных развитий, а также урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и внешней политики Арцаха.
Давид Бабаян подчеркнул, что приоритетные задачи внешнеполитической повестки Арцаха остались неизменными: международное признание независимости Арцаха, всеобъемлющее урегулирование азербайджано-карабахского конфликта с полноценным участием официального Степанакерта, расширение и углубление двусторонних связей и сохранение геополитической субъектности Арцаха.
В контексте успешного решения вышеупомянутых задач министр отметил важность сохранения триединства Армения-Арцах-Диаспора и восприятия армянским народом Арцаха как высшей ценности.
Министр Бабаян также высоко оценил роль парламентской дипломатии как эффективного средства в достижении внешнеполитических целей.