Հրատապորեն անհրաժեշտ է իրականացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այց ԼՂ. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանի մեկնաբանությունը Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու վերաբերյալ․
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Հադրութ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի և սրբապղծման գործողությունները։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված կերպով իրականացվող այս գործողությունները՝ ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելուն և ինքնությունը կեղծելուն, Ադրբեջանի՝ էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումն է և Արցախն առանց հայերի ու հայկական հետքի թողնելու հետևողական քաղաքականության շարունակությունը:
Արցախում հայկական եկեղեցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների դեմ վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը:
Նշյալ դեպքը ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հայկական կողմի պնդումներն առ այն, որ հրատապորեն անհրաժեշտ է իրականացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ։

Необходимо срочно осуществить визит оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах: МИД РА
Строго осуждаем акты вандализма и святотатства в отношении церкви Святого Арутюна в перешедшей под азербайджанский контроль городе Гадруте. Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД РА Ваана Унаняна.
"Эти запланированные властями Азербайджана действия, направленные на уничтожение и искажение идентичности армянских религиозных и историко-культурных памятников на территориях, находящихся под контролем азербайджанских вооруженных сил, являются очередным проявлением этнической и религиозной нетерпимости Азербайджана и продолжением последовательной политики лишения Арцаха армян и армянского следа.
Зверства против армянских церквей, других культурных и религиозных памятников в Арцахе являются грубым нарушением норм международного права, в том числе вынесенного Международным судом ООН решения о применении временных мер от 7 декабря 2021 г.
Данный случай вновь подтверждает заявления армянской стороны о том, что необходимо срочно осуществить визит оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах", - отметил Унанян.