Ճապոնիան հունիսին նախատեսում է հանել վիզաների արգելքը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար
Ճապոնիայի կառավարությունը նախատեսում է այս տարվա հունիսին հանել վիզաների արգելքը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար, որը մտցվել էր 2020թ. վերջից համավարակի պատճառով։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ուրբաթ տեղեկացրել է Kyodo գործակալությունը։
Նշվել է, որ ներկայում այդ հարցը քննարկվում է։ Ընդգծվել է, որ արդեն մայիսին երկիր կարող են գալ արտասահմանցի զբոսաշրջիկների սահմանափակ թվով խմբեր։
2020թ. դեկտեմբերի 28-ից Ճապոնիայում մտցվել է բոլոր պետությունների  քաղաքացիներին նոր վիզաների տրամադրման փաստացի արգելք՝ կորոնավիրուսի շտամների տարածման պատճառով։ Ներկայում Ճապոնիա կարող են մտնել միայն ճապոնացիները, երկրում մշտապես ապրող եւ երկարաժամկետ վիզաներ ունեցող օտարերկրացիները եւ դիվանագետները։ Բացառիկ դեպքերում, օրինակ՝ ընտանեկան հանգամանքներից ելնելով՝ կթույլատրվի նաեւ Ճապոնիայում ապրող օտարերկրացիների ազգականների մուտքը երկիր։ Ընդ որում՝ գործելու է մուտքի սահմանափակում՝ օրական 10 հազարից ոչ ավելի մարդ։

Япония в июне может открыть границы для иностранных туристов: СМИ
Правительство Японии планирует к июню этого года снять фактический запрет на выдачу виз иностранным туристам, введенный в конце 2020 года из-за пандемии. Как передает ТАСС, об этом в пятницу сообщило агентство Kyodo.
Отмечается, что в настоящее время этот вопрос прорабатывается. Подчеркивается, что уже в мае в страну могут быть допущены первые ограниченные группы иностранных туристов.
С 28 декабря 2020 года в Японии был введен фактический запрет на выдачу новых виз гражданам всех государств и регионов мира в связи с распространением штаммов коронавируса. В настоящее время в Японию могут въехать только японцы, иностранцы, постоянно проживающие в стране и имеющие долгосрочные визы, и дипломаты. Также въезд может быть разрешен родственникам проживающих в Японии иностранцев в "исключительных случаях", например по семейным обстоятельствам. При этом действует ограничение на въезд - не более 10 тыс. человек в день.