Արցախի նախագահն ընդունել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 6-ին ընդունել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողական վարչության մի խումբ ներկայացուցիչների:
Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից,  իր խոսքում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է կրթության ոլորտի խնդիրներին, մասնավորապես՝ հանրակրթության և բուհական ոլորտներում կրթական արդի չափորոշիչների ներդրման անհրաժեշտությանը: Նա հավելել է, որ դեռևս մինչև 2020թ.-ի պատերազմը պլանավորվող ծրագրերը առաջիկայում նորից ընթացք են ստանալու: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ պետության զարգացման հիմքում առաջին հերթին զարգացած ու կրթված մարդն է, և, չնայած ավերիչ պատերազմի հարուցած դժվարություններին ու դրանից բխող հիասթափություններին, պետք է չհանձնվել ու ձգտել բարձր որակի կրթություն տալ եկող սերունդներին, որոնք էլ ապահովելու են ապագայի հաջողություններն ու հաղթանակները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հանրապետության առջև ծառացած այլ մարտահրավերներ և դրանց հաղթահարմանն ուղղված իշխանությունների անելիքները: Նախագահը պատասխանել է ներկաներին հուզող հարցերին, բարձրացված խնդիրների շուրջ լսել նրանց առաջարկները:

Президент Арцаха принял профессорско-преподавательский состав Шушинского технологического университета
6 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял группу представителей профессорско-преподавательского состава и студенческой секции Шушинского технологического университета.
Как сообщает пресс-служба резидента Республики Арцах, в своем выступлении президент коснулся проблем в сфере образования, в частности, необходимости внедрения современных образовательных стандартов в общеобразовательных и вузовских сферах. Он добавил, что программы, запланированные до войны 2020 года, в ближайшее время снова будут запущены. По словам Араика Арутюняна, развитие государства в первую очередь опирается на развитого и образованного человека, и, несмотря на трудности, вызванные разрушительной войной и вызванные ею разочарования, нельзя опускать руки и надо стремиться дать будущим поколениям качественное образование, которое обеспечит будущие успехи и победы.
В ходе встречи обсуждались и другие вызовы, стоящие перед республикой, и действия властей, направленные на их преодоление.