Ադրբեջանը հավակնում է Տավուշի և Արարատի մարզերի 7 գյուղ ստանալ
Սահմանագծման արդյունքներով Ադրբեջանը հույս ունի  Տավուշի և Ադրբեջանի մարզերի գյուղեր ստանալ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Ղազախի և Քյարքիի 7 գյուղերի վերադարձը կիրականացվի սահմանագծման գործընթացի պահանջին համապատասխան»,- ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը, տեղեկացրել է APA-ն։
Խալաֆ Խալաֆովը նշել է, որ «Ադրբեջանի կազմ այդ տարածքների վերադարձի հետ կապված հարցը լուծվելու է անցկացվող բանակցությունների արդյունքում»։
«Հայաստանը երբեք չի կարողանա հայտարարել, որ այդ տարածքները Ադրբեջանի տարածք չեն։ Այդ տարածքներն Ադրբեջանի տարածքներն են։ Քանի որ այդ տարածքների վերադարձն Ադրբեջանի կազմ պահանջում է սահմանագծման գործընթացը, հարցը կդիտարկվի այդ շրջանակում։ Այդ տարածքների վերադարձն Ադրբեջանի կազմ կքննարկվի և լուծում կստանա»,- համոզված է փոխարտգործնախարարը։

Азербайджан надеется получить села Тавушской и Араратской областей Армении
Азербайджан по итогам делимитации границ с Арменией надеется получить села Тавушской и Араратской областей.
''Возвращение 7 сел Газахского района и Кярки будет осуществляться в соответствии с требованием процесса делимитации'', - заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов, передает АПА.
Халаф Халафов отметил, что ''вопрос, связанный с возвращением этих территорий в состав Азербайджана, будет решен в результате проводимых переговоров''.
''Армения никогда не сможет заявить, что эти территории не являются территорией Азербайджана. Эти территории являются территорией Азербайджана. Поскольку возвращение этих территорий в состав Азербайджана требует процесса делимитации, вопрос будет рассматриваться в этих рамках. Возвращение этих территорий в состав Азербайджана будет обсужден и найдет свое решение'', - уверен замминистра.