ՀՀ-ում լրագրողների նկատմամբ անհամաչափ բռնության կապակցությամբ նախազգուշացում է տեղադրվել մեր հարթակում․ Բուրիչ
Լրագրողների նկատմամբ ենթադրյալ անհամաչափ բռնության կապակցությամբ արդեն նախազգուշացում է տեղադրվել մեր հարթակում՝ խթանելու լրագրության պաշտպանությունն ու լրագրողների անվտանգությունը։ Սպասում ենք իշխանությունների պատասխանին», - Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է ոստիկանական բռնությունների մասին ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի գրություններին։
Վերջինս Facebook-ի իր էջում նաև գրել է. «Ապրիլի 29-ին և մայիսի 2-ին խաղաղ ակցիա իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու դեպքերի, դրանց արդյունքում քաղաքացիներին հասցված մարմնական վնասվածքների, ինչպես նաև լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերի մասին գրություններ էի ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։ Քարտուղարին մանրամասն ներկայացրել էի Հայաստանում տիրող իրավիճակը և ոստիկանների ակնհայտ կանոնակարգված բռնի, մարդու իրավունքները ոտնահարող գործողությունները։ Խնդրել էի համապատասխան արձագանք տալ այս դեպքերին, քանի որ նրա հանրային կարծիքը մեծ դերակատություն ունի բռնության կանխարգելման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարն ակնկալում է, որ իր գործողություններում ոստիկանությունը որդեգրի մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցում, և իրավապահ մարմինների կողմից ուժի կիրառումը լինի օրինական, անհրաժեշտ, համաչափ և սահմանափակվի այն դեպքերով, երբ դա խիստ անխուսափելի է: Ուժը պետք է կիրառվի միայն անհրաժեշտության նվազագույն աստիճանով։
«Վստահ եղեք, որ Եվրոպայի խորհուրդը և նրա համապատասխան կառույցները կշարունակեն ուշադրությամբ հետևել ստեղծված իրավիճակին և աշխատել ՀՀ իշխանությունների հետ ինչպես անդամ մյուս երկրներում՝ այս սկզբունքները պահպանելու համար»:
Տիկին Բուրիչն ամփոփում է, որ «Լրագրողների նկատմամբ ենթադրյալ անհամաչափ բռնություն կիրառելու կապակցությամբ նախազգուշացում է տեղադրված մեր հարթակում՝ խթանելու լրագրության պաշտպանությունն ու լրագրողների անվտանգությունը։ Սպասում ենք իշխանությունների պատասխանին»։
Կշարունակեմ ներկայացնել միջազգային մյուս կարևորագույն կառույցների արձագանքները հրապարակման մասով նրանց համաձայնությունները ստանալուն պես», - այս մասին հայտնել է Թովմասյանը։

Buric Says Alert is Posted on Their Platform Regarding Disproportionate Violence Against Journalists in Armenia
“As far as alleged disproportionate violence against journalists is concerned, an alert has already been posted on our Platform to promote the protection of journalism and safety of journalists: A reply from the authorities is awaited." The Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić replies to my letters on police violence. Taguhi Tovmasyan, an MP of the opposition "With Honor" Faction in the National Assembly (NA) of Armenia and Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, wrote this on FacebookNEWS.am reports.
Tovmasyan added as follows:
Regarding the cases on using disproportionate force by the police against citizens exercising their rights to peaceful assembly on April 29 and May 2, on the bodily injuries of people, also the cases on violence against journalists, I addressed the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić. In my letter I presented the situation in Armenia thoroughly, the evidently violent actions violating human rights. I requested my colleague to give relevant reaction to such cases as her public opinion may play a key role in the prevention of violence and protection of human rights.
CoE Secretary General expects the police in their actions to adopt a human rights-based approach to policing assemblies and the use of force by law enforcement agencies should be lawful, necessary, proportionate and limited to cases where it is strictly unavoidable. Force should only be applied to the minimum extent necessary.
"Be assured that the Council of Europe and its relevant institutions will remain attentive to the situation and continue to work with the authorities in Armenia - as in other member states - to uphold these principles.
Marija Pejčinović Burić sums it up:
"As far as alleged disproportionate violence against journalists is concerned, an alert has already been posted on our Platform to promote the protection of journalism and safety of journalists. A reply from the authorities is awaited".
Surely I will continue with my efforts to share with the replies of other influential international organizations in the wake of achieving their consent for publicizing their opinions on such pressing issues.