Միրզոյանը և Լավրովը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հետ կապված հարցեր
Մայիսի 12-ին ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի արդյունքների և երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կապակցությամբ։
Կողմերն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների իրականացման ընթացքին:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորման հետ կապված հարցեր:
Ընդգծվել է տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված քայլերի և Ադրբեջանի հետ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ նախատեսվող եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում դաշնակցային հարաբերությունների ու ռազմավարական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:

12 мая находящийся в столице Таджикистана Душанбе с целью участия в заседании Совета министров иностранных дел СНГ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Собеседники выразили удовлетворение результатами официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в РФ 19-20 апреля и достигнутыми между главами двух стран договоренностями.
Стороны коснулись процесса выполнения обязательств, взятых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021г.
Обсуждались также вопросы, связанные с формированием комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном.
Была подчеркнута необходимость разблокировки экономических связей и транспортных коммуникаций в регионе.
Министр Мирзоян представил позицию Армении относительно шагов, направленных на установление регионального мира и стабильности, а также процесса урегулирования с Азербайджаном.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обменялись мнениями о предстоящей трехсторонней встрече глав МИД Армении, России и Азербайджана.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся дальнейшего укрепления союзнических отношений и стратегического сотрудничества между двумя странами в двустороннем и многостороннем форматах.