Ադրբեջանը միշտ էլ հավակնություն ունեցել է ճանապարհների նկատմամբ վերահսկողություն տվող ՀՀ տարածքների նկատմամբ․ Թաթոյան
Ադրբեջանը միշտ է հավակնություններ ունեցել Հայաստանի այն տարածքների նկատմամբ, որոնք կարող էին տալ բաժանելու, Հայաստանի տարածքի մեջ սեպի նման խրվելու և ճանապարհների ու ռազմավարական  ենթակառուվածքների նկատմամբ վերահսկողություն ունենալու հնարավորություն: Բայց դրանց հետո էլի կանգ չի առել ու նույն քաղաքականությունը շարունակել է արդեն նոր տարածքների նկատմամբ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Օրինակ՝ 1918-1920թթ. Առաջին Հանրապետության կազմում, իսկ հետո էլ մինչև 1924թ. Խորհրդային Հայաստանի կազմում է եղել հայկական Բարանա (ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Տավուշի մարզ) և ադրբեջանական Ղայմախլի (Ղայմախլու) գյուղերի միջև գտնվող 1002 դեսյատին տարածքով «Աջի» տեղամասը:
Ադրբեջանական իշխանություններն այդ ժամանակ մեծ ջանքեր են գործադրել այս տարածքին տիրելու համար՝ գիտակցելով, որ այդ դեպքում հնարավորություն կունենան Հայաստանի հյուսիսարևելյան տարածքները կտրել իրարից, վերահսկողություն սահմանել ճանապարհների նկատմամբ: ՀԽՍՀ գյուղերի բնակիչների իրավունքների համար այս լուծումը լրջագույն խնդիրներ էր ստեղծելու ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական, այլ նաև անվտանգության տեսանկյունից:
Արդյունքում՝ Անդրկովկասի կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային հանձնաժողովի 1924 թ. հոկտեմբերի 31-ի որոշմամբ ՀԽՍՀ-ին պատկանող «Աջի» տեղամասի հյուսիսարևելյան մասը` 612 դեսյատին տարածքով, հանձնվել է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին, իսկ հարավարևմտյան մասը` 390 դեսյատին տարածքով, ՀԽՍՀ-ին: Այսինքն՝ Հայաստանը զրկվել է այդ տարածքի մեծ մասից:
Չպետք է մոռանալ, որ ադրբեջանական քաղաքականությունը տարիների ընթացքում այդպես էլ չի փոխվել: Հայաստանյան այդ ժամանակվա կառավարութուններն անուշադրության են մատնել գյուղացիների իրավունքների հարցերը, մարդկանց անվտանգությունը՝ սահմանային հարցերը դիտարկելով տարածքային-քաղաքական ու մեխանիկական մոտեցումներով:

Азербайджан всегда претендовал на территории Армении: эта политика в течение лет не изменилась - Арман Татоян
Азербайджанские власти всегда претендовали на те территории Армении, которые давали возможность разделить, вклиниться на территорию Армении и установить контроль над дорогами и стратегическими инфраструктурами, заявил бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян, передает Aysor.am.
"Однако они и после этого не останавливались и продолжали ту же политику, но уже в отношении новых территорий.
Например, в 1918-1920гг. в составе Первой Республики, а затем до 1924 года в составе Советского Союза находилась местность "Аджи" с площадью 1002 десятин между армянским селом Барана (сегодня – Ноемберян, Тавушская область) и азербайджанским селом Гаймахлы (Гаймахлу).
В этой местности были довольно густые леса, а пастбища были очень удобны для выгона скота, следовательно, имели жизненно важное значение для сельчан. А также имели значение в плане безопасности.
Азербайджанские власти тогда приложили большие усилия, чтобы завладеть этими территориями, осознавая, что в таком случае у них будет возможность оторвать северо-восточные территории Армении друг от друга, установить контроль над дорогами. Такое решение создало бы серьезнейшие проблемы для сельских жителей Армянской ССР не только с социально-экономической точки зрения, но и в плане безопасности.
В результате, решением Земельной комиссии от 31 октября 1924г. Центрального исполнительного комитета Закавказья, северо-восточная часть принадлежащей Армянской ССР  местности "Аджи" площадью 612 десятин была сдана Азербайджанской ССР, а юго-западная часть в 390 десятин – Армянской ССР. То есть, Армения лишилась большей части этой территории.
Не следует забывать, что азербайджанская политика на протяжении лет так и не изменилась. Тогдашние армянские правительства, не обращали внимания на вопросы  прав человека, безопасность людей, рассматривая приграничные вопросы с территориально-политических и механических позиций", - подчеркнул Арман Татоян.