Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը մայիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ-ից, դեսպանը շնորհավորել է տիկին Գրիգորյանին պատասխանատու առաքելության ստանձնման առթիվ։ ՌԴ դեսպանը կարևորել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը և ընդգծել այն շարունակելու իր պատրաստակամությունը:
Դեսպանը հատուկ շեշտել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարևոր դերակատարումը պետության ինստիտուտների զարգացման, ինչպես նաև երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին պատշաճ արձագանքելու տեսանկյունից և գնահատել է Պաշտպանի ջանքերն ուղղված այս օրերին տեղի ունեցող հավաքների ազատության երաշխավորմանը և դրանց ընթացքում մարդու իրավունքների հարգմանը և պաշտպանությանը։
Պաշտպան Գրիգորյանն իր խոսքում անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձնելու հրատապությանը և ընդգծել Ռուսաստանի Դաշնության կարևոր ու պատասխանատու դերակատարումն այս ուղղությամբ։ Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ընտանիքների, անհետ կորած անձանց ընտանիքների, ինչպես նաև սահմանամերձ համայնքներում բնակվող անձանց հետ պարբերական հանդիպումների ընթացքում վերհանված անվտանգության,  հումանիտար և սոցիալական խնդիրները։ Պաշտպանը հույս է հայտնել, որ ռուսական կողմը կշարունակի իր կարևոր ջանքերը՝ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման ուղղությամբ։
Կողմերն ընդգծել են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի և ՌԴ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի հաստատությունների միջև սերտ համագործակցության կարևորությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ֆորմատներով, այդ թվում՝ Օմբուդսմանների Եվրասիական Դաշինքի շրջանակներում։

Омбудсмен Армении приняла посла Российской Федерации
20 мая Защитник прав человека РА Кристине Григорян приняла чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Как сообщили "Арменпресс" в Офисе Омбудсмене, посол поздравил г-жу Григорян с принятием этой ответственной миссии. Посол РФ подчеркнул важность эффективного сотрудничества с Омбудсменом Армении и подчеркнул свою готовность продолжать его.
Сергей Копыркин особо подчеркнул роль Защитника прав человека с точки зрения развития государственных институтов, а также надлежащего реагирования на происходящие в стране события и оценил усилия Защитника, направленные на гарантирование свободы собраний, происходящих в эти дни, и уважение и защиту прав человека.
Защитник Григорян коснулась актуальности вопроса возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, задерживаемых в Азербайджане,  и подчеркнула ответственную роль Российской Федерации в этом вопросе. Омбудсмен представила проблемы безопасности, гуманитарные и социальные проблемы, выявленные в ходе регулярных встреч с семьями армянских военнопленных и гражданских лиц, задерживаемых в Азербайджане, с семьями без вести пропавших, а также с лицами, проживающими в приграничных общинах.
Омбудсмен выразила надежду, что российская сторона продолжит свои усилия по возвращению военнопленных и гражданских лиц.
Стороны подчеркнули значение тесного сотрудничества между учреждениями Защитника прав человека РА и Комиссара по правам человека РФ, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, в том числе и в рамках Евразийского альянса Омбудсменов.