Սկսել ենք կարևոր երկխոսություն, որը պետք է շարունակվի. Փաշինյանը՝ Լիտվայի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ վարչապետը նշել է.
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում և ձեր այցը մեր երկիր։ Ջերմությամբ եմ հիշում իմ վերջին այցը Լիտվա, որով մենք սկսեցինք շատ կարևոր երկխոսություն, որը պետք է շարունակվի։ Կարծում եմ՝ մենք պետք է փորձենք այս այցը ծառայեցնել մեր երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանը: Ձեզ մեր երկրում պաշտոնական այցով հյուրընկալելը շատ լավ նշան է, և կարող ենք ասել, որ մեր երկկողմ այցերն ու հարաբերությունները որոշակի դինամիկա են ստացել, որը մենք պետք է պահպանենք։
Շնորհակալ եմ մեզ այցելելու, աջակցելու և հարաբերությունների հետագա զարգացումը խթանելու պատրաստակամության համար: Կարծում եմ՝ մենք կքննարկենք մեր երկկողմ հարաբերություններին և միջազգային, տարածաշրջանային իրավիճակին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ և օրակարգ: Ուրախ կլինեմ լսել Ձեր գնահատականները և տեսակետները ընթացիկ իրավիճակի, մեր երկկողմ հարաբերությունների, միջազգային զարգացումների և, իհարկե, նաև մեր տարածաշրջանային իրավիճակի վերաբերյալ։ Շնորհակալություն և բարի գալուստ»:
Լիտվայի նախագահն իր հերթին նշել է.
Նախ և առաջ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ջերմ ընդունելության համար, որը ես զգացի բոլոր կառույցներում՝ սկսած նախագահական նստավայրից և հիմա Ձեզ մոտ՝ կառավարությունում։ Թեմաները, կարծում եմ, երկուսն են, որոնք շատ կարևոր են։ Մեկը, ինչպես Դուք նշեցիք, մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերություններն են: Դուք հիշատակեցիք Ձեր այցը, որը շատ լավ եմ հիշում՝ նախորդ աշնանը Վիլնյուսում, և հիմա իմ խնդիրը, նպատակն է՝ նոր շունչ հաղորդել մեր հարաբերություններին տնտեսական, մշակութային, կրթական ոլորտներում։ Սա է պատճառը, որ ես միայնակ չեմ եկել։ Ինձ հետ են ոչ միայն իմ խորհրդատուները, այլև իմ պատվիրակության մեջ նաև ներառված են տրանսպորտի և գյուղատնտեսության փոխնախարարները:
Շատ կարևոր է գտնել շուկայում այն կետերը, որտեղ իսկապես կկարողանանք աշխատել, և կարծում եմ՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Լիտվան անցում է կատարում ավելի բարձր ավելացված արժեք ունեցող տնտեսության, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր ոլորտներ կլինեն, օրինակ՝ կենսատեխնոլոգիաներ, ֆինանսական, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, որոնք մեր երկրում շատ արագ են զարգանում ու գնալով մեծ տոկոս են կազմում ՀՆԱ-ում»:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Լիտվա հարաբերությունների օրակարգն ու զարգացման հեռանկարները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լիտվայի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանը, ինչին ի պատասխան Գիտանաս Նաուսեդան վերահաստատել է Լիտվայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել ՀՀ ժողովրդավարական ուղուն և կառավարության բարեփոխումների օրակարգին: Կողմերը վերահաստատել են փոխշահավետ գործակցությունը տնտեսական, տեխնոլոգիական, կրթամշակութային ոլորտներում խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային իրավիճակի ու զարգացումների շուրջ:
Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է միջազգային գործընկերների միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և ընդգծել՝ Հայաստանն առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, բայց այդ գործընթացը չի կարող միակողմանի լինել: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության աջակցությունը և հասցեական արձագանքը տարածաշրջանում կայունության խաթարմանն ուղղված գործողություններին:
Գիտանաս Նաուսեդան նշել է, որ խաղաղությունը, կայունությունը և տնտեսական աճը համատեղ հետաքրքրություն են ներկայացնում տարածաշրջանի երկրների, Լիտվայի և Եվրոպական միության համար, և Լիտվան կշարունակի իր նպաստը բերել տարածաշրջանային երկխոսության կայացմանը, կայունությանն ու բարգավաճմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ պատրաստակամության համար և նաև բարձր գնահատել ԵՄ-ի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը, որոնք, միջազգային մյուս գործընկերների ջանքերի հետ համատեղ, նպաստում են երկխոսության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Արծարծվել են նաև Արցախում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը և այդ գործընթացում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավմանը վերաբերող հարցեր:
Կարևորվել է ժողովրդավարության դերը անվտանգային մարտահրավերների սպասարկման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության, ոլորտային բարեփոխումների հաջողման, տնտեսական աճի ապահովման գործում: Լիտվայի նախագահը նշել է, որ իր երկիրն ունի կուտակած որոշակի փորձ և պատրաստ է կիսվել Հայաստանի հետ, փոխանակվել տեղեկատվությամբ: Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է այդ առաջարկը և նշել, որ ՀՀ-ն կարևորում է զարգացման հաջող ընթացք ունեցող երկրների փորձի ուսումնասիրությունը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the President of the Republic of Lithuania Gitanas Nausėda, who is in Armenia on an officiual visit, and the delegation led by him.
In his welcoming remarks, the Prime Minister of Armenia said,
I welcome you in Armenia and your visit to our country. I recall my last visit to Lithuania with warmth, by which we started a very important dialogue that should continue. I think we should try to use this visit for the intensification of our bilateral relations. Receiving you on an official visit in our country is a very good sign, we can say that our bilateral visits and relations have gained a certain dynamics, which we should maintain.
Thank you for visiting us, for the readiness to support us and to promote the further development of our relations. I think we will discuss a wide range of issues and agenda related to our bilateral relations and the international, regional situation. I will be glad to hear your assessments and views on the current situation, our bilateral relations, international developments and, of course, also on our regional situation. Thank you, welcome.”
In turn, the President of Lithuania said,
First of all, I would like to thank you for the warm reception which I felt in all the structures, starting from the presidential residence, and now here in the government. I think there are two topics that are very important. One, as you mentioned, is the bilateral relations between our countries. You mentioned your visit, which I remember very well, last fall in Vilnius, and now my task is to revive our relations in the economic, cultural and educational spheres. This is why I did not come alone. Not only are my advisers with me, but my delegation also includes the Deputy Ministers of Transport and Agriculture.
It is very important to find niches in the market where we can really work, and I think, given the fact that Lithuania is moving to a higher value-added economy, there will be new areas of mutual interest, such as biotechnology, finance, information and communication technologies that are developing very fast in our country and make up a large percentage of the GDP.”
The interlocutors discussed the agenda of Armenia-Lithuania relations and development prospects. Nikol Pashinyan praised Lithuania's support for Armenia's democracy, in response to which Gitanas Nausėda reaffirmed Lithuania's readiness to continue supporting Armenia's democratic path and the government's reform agenda. The parties reaffirmed their readiness to deepen mutually beneficial cooperation in the economic, technological, educational and cultural spheres.
During the meeting the sides exchanged views on regional situation and developments.
The Prime Minister presented the positions of the Republic of Armenia on the demarcation and delimitation of the Armenian-Azerbaijani border, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the unblocking of communication channels. Nikol Pashinyan referred to the agreements reached during the meetings mediated by international partners, emphasizing that Armenia is guided by the peace agenda, but that process cannot be unilateral. In this context, the Prime Minister attached importance to the support of the international community and its targeted response to actions aimed at disrupting stability in the region.
Gitanas Nausėda noted that peace, stability and economic growth are of common interest to the countries of the region, Lithuania and the European Union, and that Lithuania will continue to contribute to the establishment of regional dialogue, stability and prosperity.
Nikol Pashinyan thanked for that readiness and praised the efforts of the EU, President of the European Council Charles Michel, which, together with the efforts of other international partners, contribute to the creation of an atmosphere of dialogue.
The sides stressed the need for a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Issues related to the preservation of the Armenian religious and cultural heritage in Artsakh and the involvement of UNESCO in that process were also touched upon.
The sides emphasized the role of democracy in serving security challenges, protecting human rights, the rule of law, the success in sectoral reforms, and ensuring economic growth. The President of Lithuania noted that his country has some experience and is ready to share with Armenia, to exchange information. Prime Minister Pashinyan welcomed the proposal, noting that Armenia attaches importance to the study of the experience of countries with successful development.