Մադրիդյան սկզբունքները միջազգայնորեն հաստատված միակ փաստաթուղթն է, որով ընդունվում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման միջազգային իրավունքով իրացումը․ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակ
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մայիսի 25-ին, խորհրդարանում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, թե ընդունելով Մադրիդյան փաստաթուղթը՝ Հայաստանի իշխանությունները կասկածի տակ են դրել Արցախի անկախության հանրաքվեն։ Yerevan.Today-ը դիմել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի համակարգող Բագրատ Միկոյանին՝ Փաշինյանի այս հայտարարությունը մեկնաբանելու խնդրանքով։
«Մադրիդյան փաստաթղթից 15 տարի հետո հազարավոր զոհեր տված, Շուշին ու Հադրութը հանձնած, «Իմ սեփական կետից ինչ ուզում եմ՝ էդ էլ բանակցում եմ» խոսքերի հեղինակին հիշեցնեմ, որ Մադրիդյան սկզբունքները միջազգայնորեն հաստատված միակ փաստաթուղթն է, որտեղ համանախագահների կողմից ընդունվում է Արցախի ժողովրդի՝ 1991 թվականի գործընթացներով ինքնորոշման միջազգային իրավունքով իրացումը՝ պարտադիր ընդունմամբ բոլորի համար:
Մի բան զվարճալի էր. իր օրոք եվրոպաշտոնյաների կողմից Արցախի Հանրապետությունը «էթնիկ հայերի» բնակավայրի վերածած պերսոնաժը այսօր նորույթ մտցրեց, մեղադրվեցին ոչ թե նախկինները՝ Նոյ նահապետից մինչև Աղասի Խանջյան, այլ, արդեն, Շառլ Միշելը», - ասելէ Բագրատ Միկոյանը և հավելել․ «Ուսապարկերը մի հարց կարող էին տալ, բայց չտվեցին. Կերազե՞ր, արդյոք, այսօր ունենալ Մադրիդյան սկզբունքներով հարցի լուծում, փաստաթուղթ, որով չէին լինելու հազարավոր զոհեր, Շուշիի ու Հադրութի հանձնում, ու լինելու էր Արցախի միջազգային ճանաչված անկախություն, եթե, իհարկե, թուրքական գործակալ չէ»:

Мадридские принципы – единственный международный документ, в котором признается реализация международного права народа Арцаха на самоопределение: ответ офиса второго президента Армении Пашиняну
Никол Пашинян заявил сегодня, 25 мая, в ходе сессии вопросов и ответов в парламенте, что, подписав Мадридский документ, власти Армении поставили под сомнение референдум о независимости Арцаха, передает Aysor.am
Редакция сайта Yerevan.Today попросила Баграта Микояна, координатора офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна, прокомментировать заявление Пашиняна.
''Хочу напомнить сдавшему через 15 лет после подписания мадридского документа Шуши и Гадрут, ставшему причиной тысяч жертв, автору слов "о чем хочу, о том и веду переговоры со своей точки", что это Мадридские принципы – единственный международный документ, по которому сопредседатели признают реализацию международного права народа Арцаха на самоопределение по процедурам 1991 года, с обязательным принятием для всех.
Одно было забавно: персонаж, превративший в период своего пребывания в должности Республику Арцах для европейских чиновников в населенный пункт "этнических армян", внес новшество в парламент: были обвинены не "бывшие", начиная от Ноя-прародителя и кончая Агаси Ханджяном, а сам Шарль Мишель.
Его депутаты-"рюкзаки" могли лишь задать вопрос, но не задали: не мечтал бы он сегодня иметь решение вопроса по Мадридским принципам, подписанный документ, по которому не было бы тысяч жертв, потери Шуши и Гадрута, и была бы международно признанная независимость Арцаха, если, конечно, не является турецким агентом?'', - добавил Баграт Микоян.