Ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաներ կան Հայաստանում, Ղազախստանում և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում. Լավրով
© MFA Russia
ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող կենսաբանական լաբորատորիաները գտնվում են Հայաստանում, Ղազախստանում և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, Մոսկվան այս խնդիրը քննարկում է իր հարևանների հետ թե՛ երկկողմանի, թե՛ ՀԱՊԿ-ի գծով: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը RT Arabic հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվել է հինգշաբթի, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նման [կենսաբանական] լաբորատորիաներ կան Հայաստանում, Ղազախստանում, Կենտրոնական Ասիայի երկրներում։ Մենք այս երկրների հետ քննարկում ենք այդ խնդիրները՝ երկկողմանի հիմունքներով և ՀԱՊԿ-ի միջոցով։ ՀԱՊԿ գրեթե բոլոր երկրների և ԱՊՀ մյուս երկրների հետ մենք կնքում ենք կամ արդեն կնքել ենք, կամ պատրաստվում են նշանակման՝ կենսաբանական անվտանգության վերաբերյալ համագործակցության հուշագրեր, որոնք ենթադրում են փոխադարձ տեղեկացում, թե ինչպես են զարգանում կենսաբանական ծրագրերը մեր յուրաքանչյուրիս երկրում»,- ասել է Լավրովը։
«Թափանցիկությունը կարևոր է համոզվելու համար, որ այդ ծրագրերը չունեն ռազմական հարթություն, քանի որ դա արգելված է [Կենսաբանական և թունավոր զենքերի արգելման մասին] կոնվենցիայով: Այս հուշագրերը ներառում են փոխայցելություններ և ծանոթացում լաբորատորիաների գործունեության հետ։ Բացի այդ, գրված է, որ մեր կողմերից յուրաքանչյուրի կենսաբանական օբյեկտներում ոչ մի երրորդ կողմի ռազմական ներկայացուցիչներ չպետք է լինեն»,- հավելել է Լավրովը։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has said Armenia, Kazakhstan, and Central Asian countries have US-funded biolabs, and Moscow is discussing this issue with its neighbors both bilaterally and through the CSTO, TASS reports.
He made the statement in an interview with RT Arabic, which was aired on Thursday.
"These laboratories exist in Armenia, Kazakhstan and in the countries of Central Asia," he said. "We are considering these problems with these countries on a bilateral basis and through the CSTO."
"With practically all the CSTO countries and other CIS countries, we have either concluded or are preparing to conclude memorandums of cooperation on biological safety, stipulating for mutual disclosures on how biological programs are developing in each of our countries," Lavrov continued.
"What’s important is transparency that allows us to make sure that these programs do not have a military dimension, as this is prohibited by the Convention [on the Prohibition of Biological and Toxin Weapons]," the minister said. "These memorandums envisage mutual visits and examinations of the activities of the laboratories."
"In addition, it’s been put in writing that the biological facilities of each of the sides must not be attended by military representatives of any third party," Lavrov said.