ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է «Տիեզերական ճամբար 2022» (SpaceCamp 2022) ծրագրի մեկնարկը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ֆինանսավորմամբ՝ «Հայաստանի հրթիռամոդելային ասոցիացիա» հիմնադրամի և «ԱՅԱՍ» տիեզերագիտական ընկերության համագործակցությամբ։
Ճամբարի նպատակն է օժանդակել տիեզերքին առնչվող բնագիտական առարկաներից բացառիկ ունակություններով պատանիներին՝ մասնագիտական կողմնորոշման, աստղագիտության, տիեզերական տեխնիկայի, տիեզերագիտության մի շարք այլ բնագավառներում գիտելիքների հարստացման հարցում։
Ճամբարին մասնակցելու համար կարող են դիմել տիեզերագնացության և տիեզերական հետազոտություններով հետաքրքրված 15-18 տարեկան պատանիներ, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից:
«Տիեզերական ճամբար 2022»-ը կանցկացվի հուլիսի 27-ից մինչև օգոստոսի 2-ը՝ Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում։
Ճամբարին մասնակցությունն անվճար է, հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հունիսի 15-ն է:
Ճամբարի ավարտին մասնակիցներին կտրվեն հավաստագրեր:
Մասնակիցների ընտրությունը կիրականացվի թեստի միջոցով: Թեստը հաղթահարած մասնակիցների ցանկը կհրապարակվի հուլիսի 1-ին:
Մասնակցության համար (Հայաստանից) անհրաժեշտ է գրանցվել հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3sVoq2a
Մասնակցության համար (արտերկրից) անհրաժեշտ է գրանցվել հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3MZh7hy
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցությամբ՝ «Տիեզերական ճամբար 2022»-ն այս տարի ընդլայնում է մասնակիցների շրջանակը՝ հնարավորություն ստեղծելով նաև սփյուռքի պատանիների համար:

The Ministry of High-Tech Industry of the RA announces the launch of the Space Camp 2022 project.
The project is implemented with the funding of the RA Ministry of High Technological Industry in cooperation with the Armenian Model Rocketry Association Foundation and AYAS Armenian Aerospace Society.
The purpose of the camp is to support young people with exceptional abilities in the subjects of space science in enriching their knowledge in the field of career guidance, astronomy, space technology and a number of other areas.
Young people aged 15-18 from Armenia and the Diaspora who are interested in astronautics and space research can apply to participate in the camp.
"Space Camp 2022" will be held from July 27 to August 2 at the Monte Melkonyan Military College in Dilijan.
Participation in the camp is free, the deadline for applications is June 15.
Certificates will be awarded to participants at the end of the camp. The selection of participants will be carried out through testing. The list of participants who passed the test will be published on July 1.
To participate (from Armenia) you need to register at the following link: https://bit.ly/3sVoq2a.
To participate (from abroad) you need to register at the following link: https://bit.ly/3MZh7hy.
In cooperation with the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, "Space Camp 2022" this year expands the circle of participants, creating opportunities for young people from the Diaspora as well.