ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է «Տիեզերական ճամբար 2022» (SpaceCamp 2022) ծրագրի մեկնարկը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ֆինանսավորմամբ՝ «Հայաստանի հրթիռամոդելային ասոցիացիա» հիմնադրամի և «ԱՅԱՍ» տիեզերագիտական ընկերության համագործակցությամբ։
Ճամբարի նպատակն է օժանդակել տիեզերքին առնչվող բնագիտական առարկաներից բացառիկ ունակություններով պատանիներին՝ մասնագիտական կողմնորոշման, աստղագիտության, տիեզերական տեխնիկայի, տիեզերագիտության մի շարք այլ բնագավառներում գիտելիքների հարստացման հարցում։
Ճամբարին մասնակցելու համար կարող են դիմել տիեզերագնացության և տիեզերական հետազոտություններով հետաքրքրված 15-18 տարեկան պատանիներ, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից:
«Տիեզերական ճամբար 2022»-ը կանցկացվի հուլիսի 27-ից մինչև օգոստոսի 2-ը՝ Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում։
Ճամբարին մասնակցությունն անվճար է, հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հունիսի 15-ն է:
Ճամբարի ավարտին մասնակիցներին կտրվեն հավաստագրեր:
Մասնակիցների ընտրությունը կիրականացվի թեստի միջոցով: Թեստը հաղթահարած մասնակիցների ցանկը կհրապարակվի հուլիսի 1-ին:
Մասնակցության համար (Հայաստանից) անհրաժեշտ է գրանցվել հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3sVoq2a
Մասնակցության համար (արտերկրից) անհրաժեշտ է գրանցվել հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3MZh7hy
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցությամբ՝ «Տիեզերական ճամբար 2022»-ն այս տարի ընդլայնում է մասնակիցների շրջանակը՝ հնարավորություն ստեղծելով նաև սփյուռքի պատանիների համար:

Министерство высокотехнологической промышленности РА объявляет о запуске программы ''Space Camp 2022'' (Космический лагерь 2022).
Программа осуществляется при финансовой поддержке Министерства высокотехнологической промышленности РА в сотрудничестве с фондoм ''Армянской ассоциации ракетомоделирования'' и НПО ''AYAS'' КЛУБ.
Целью лагеря является поддержка молодых людей с исключительными способностями по предметам космонавтики в обогащении их знаний в области профориентации, астрономии, космической техники и ряде других направлений.
Подать заявку на участие в лагере могут молодые люди в возрасте 15-18 лет из Армении и Диаспоры, интересующиеся космонавтикой и космическими исследованиями.
''Space Camp 2022'' будет проведен с 27 июля по 2 августа в Военном училище имени Монте Мелконяна в Дилижане.
Участие в лагере бесплатное, крайний срок подачи заявок – 15 июня.
По окончании лагеря участникам будут вручены сертификаты. Отбор участников будет осуществляться путем тестирования. Список участников, прошедших тестирование, будет опубликован 1 июля.
Для участия (от Армении) необходимо зарегистрироваться по следующей ссылке: https://bit.ly/3sVoq2a
Для участия (из-за рубежа) необходимо зарегистрироваться по следующей ссылке: https://bit.ly/3MZh7hy.
В сотрудничестве с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА ''Space Camp 2022'' в этом году расширяет круг участников, создавая возможности и для молодежи из диаспоры.