Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից մայիսի 27-ին հնչեցված հայտարարությունները ևս մեկ անգամ վկայում են ադրբեջանական կողմի ապակառուցողականության, պայմանավորվածությունների կամայական` իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունների, ագրեսիվ և ռազմատենչ քաղաքականությունը շարունակելու մասին։ Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հարևան պետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նկրտումները, այդ նպատակներին հասնելու համար ուժի կիրառման դիրքերից հանդես գալը ոչ այլ ինչ են, քան արհամարհանք միջազգային իրավունքի նորմերի նկատմամբ, և լրջագույն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու մտադրությունների անկեղծությունը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հարկ է համարում վերահաստատել հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումն առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունները պիտի տեղի ունենան երկու կողմերի առաջարկների հիման վրա, որոնք պետք է հասցեագրեն խնդիրների ողջ օրակարգը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը։
Ադրբեջանական կողմի շահարկումներով փորձ է արվում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը ներկայացնել որպես տարածքային վեճ, մինչդեռ այն արցախահայության իրավունքների իրացման և էթնիկ զտումների վտանգի բացառման մասին է։
Այս կապակցությամբ հիշեցնում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ 1995 թվականին ստացած միջազգային մանդատը՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը, շարունակում է գոյություն ունենալ:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի ղեկավարությանը ռազմատենչ և առավելապաշտական հռետորաբանությամբ չտորպեդահարել առկա ձևաչափերում ընթացող քննարկումները։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարություններին և ակնկալում միջազգային գործընկերների միանշանակ վերաբերմունքի արտահայտումը, ինչի պարագայում միայն հնարավոր կլինի հասնել կայունության և խաղաղության Հարավային Կովկասում»,- ասվում է հայտարարության եզրափակիչ հատվածում։

The statements of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered on May 27 once again demonstrate the deconstructivism, the arbitrary, false interpretation of the agreements, and the continuation of aggressive and warmongering policy by the Azerbaijani side.
The aspirations towards the sovereign territory of the neighbouring country and standing from the position of use of force to achieve these goals are nothing but a contempt for the norms of international law, which seriously question the sincerity of Azerbaijan's intentions to achieve peace in the region.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia considers it necessary to reiterate its principled position, namely that the negotiations on normalization of relations between Armenia and Azerbaijan should be held on the basis of proposals of both sides, which should address the whole agenda of the issues, including the final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
With its speculations, the Azerbaijani side attempts to present the Nagorno-Karabakh issue as a territorial dispute while it is about the realization of the rights of the Armenians of Artsakh and the exclusion of the threat of ethnic cleansing.
In this regard, we remind that the international mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship received in 1995 to support the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, does exist.
We call on the leadership of Azerbaijan not to disrupt the discussions conducted in the existing formats with warmongering, expansionist rhetoric.
At the same time, we draw the attention of the international community to the statements made by official Baku, and expect the unequivocal attitude of our international partners, which will make it possible to achieve stability and peace in the South Caucasus.