Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղ չկա, ԼՂ հիմնախնդիրը լուծված է, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ չկա:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ կարող են ի ցույց դնել Ադրբեջանի նախագահի կողմից ստորագրված և ուժի մեջ գտնվող փաստաթուղթ, որտեղ ասվում է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղ, և դա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն է: Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ այդ փաստաթուղթը ստորագրելով՝ Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի գոյությունը, ու սա անշրջելի փաստ է:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Բրյուսելում համաձայնություն է կայացել նաև այն մասին, որ Մեղրիով Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող միջանցք է անցնելու:
Ստորև՝ «Արմենպրես»-ի հարցերն ու ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի պատասխանները
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մայիսի 27-ին հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղ չկա, ԼՂ հիմնախնդիրը լուծված է, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ չկա: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
– Մենք կարող ենք ի ցույց դնել Ադրբեջանի նախագահի կողմից ստորագրված և ուժի մեջ գտնվող փաստաթուղթ, որտեղ ասվում է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղ և դա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն է: Այդ փաստաթուղթը ստորագրելով Ադրբեջանի նախագահը ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի գոյությունը, ու սա անշրջելի փաստ է: Մենք կարող ենք ի ցույց դնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների կողմից արված պաշտոնական հայտարարություններ, որտեղ նրանք վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը որպես համանախագահողներ: Միայն վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նման հայտարարություններով հանդես են եկել ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը ընդգծվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ ս.թ. ապրիլի 19-ին ընդունած համատեղ հայտարարության մեջ: ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի՝ 2021թ. դեկտեմբերին Ստոկհոլմում տեղի ունեցած վեհաժողովում տասնյակ երկրների ԱԳ նախարարներ ընդգծեցին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության բացառիկ դերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Ադրբեջանը չի ստեղծել, այլ միջազգային հանրությունը և հետևաբար՝ Ադրբեջանն այն չի կարող լուծարել, կամ նրա առաքելությունը ավարտված համարել: Այդ նույն միջազգային հանրությունն այսօր արձանագրում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ գոյություն ունի: Նաև, ինչպես նշեցի, արձանագրում է, որ կա ԼՂ հիմնախնդիր, որը պետք է կարգավորել: Այդ մասին ասվում է նաև Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ վերը հիշատակված հայտարարության մեջ: Այդ մասին բոլորովին վերջերս հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանը՝ արտահայտելով ԱՄՆ պաշտոնական դիրքորոշումը: Ընդ որում, նույն հայտարարության մեջ ընդգծվեց նաև, որ օրակարգում կա ԼՂ կարգավիճակի հարց և ԼՂ հայության ինքնորոշման իրավունքը ուժի մեջ է: Հայաստանն, ի դեպ, Ադրբեջանից երբեք չի ունեցել և չունի տարածքային պահանջներ: ԼՂ հիմնախնդիրը իրավունքի հարց է և այդպես էլ ընկալվում է միջազգային հանրության կողմից և դա է երևում բրյուսելյան հանդիպումից: Մենք արձանագրել ենք, որ պատերազմի էջը մեզ համար փակված է, կա հիմնախնդիր, որը պետք է լուծվի քաղաքական, դիվանագիտական եղանակով:
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է նաև, թե Բրյուսելում համաձայնություն է կայացել այն մասին, թե Մեղրիով Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող միջանցք է անցնելու:
– Հայաստանի դիրքորոշումը արձանագրել ենք շարունակաբար: Բայց թերևս նորից կրկնենք. Հայաստանի տարածքում որևէ միջանցքի գոյությունը բացառվում է: Սա նույնիսկ քննարկման ենթակա չէ: Մեր քննարկումները բացառապես ճանապարհների, տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաների բացման, ապաշրջափակման մասին է: Ինչ վերաբերում է երթուղիներին, մենք ասել ենք, որ երթուղիները հստակեցնելուց առաջ նախ պետք է մեր տարածքով Ադրբեջանի քաղաքացիների և բեռների ու Ադրբեջանի (ներառյալ Նախիջևանի) տարածքով Հայաստանի քաղաքացիների ու բեռների անցման իրավական կարգավորումների շուրջ համաձայնության գալ: Չնայած՝ ակնհայտ է, որ երկաթուղու մի ճյուղն անցնելու է Մեղրիով,Օրդուբադով, Ջուլֆայով, Երասխով: Ավտոճանապարհների երթուղու վերաբերյալ այս պահին պայմանավորվածություն չկա։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan referred to the statement of Azerbaijani president Ilham Aliyev that there is no Nagorno Karabakh, the Nagorno-Karabakh conflict is resolved, there is no OSCE Minsk Group.
Answering the question of ARMENPRESS, the Armenian FM emphasized that they can show a document signed by Azerbaijani president that is still in force, which says that there is Nagorno Karabakh, and that is the trilateral declaration signed on November 9, 2020. Ararat Mirzoyan emphasizes that by signing the document, the president of Azerbaijan acknowledged the existence of Nagorno Karabakh, and this is an irreversible fact.
The Armenian Foreign Minister also referred to Aliyev's statement that an agreement had been reached in Brussels that a corridor linking Azerbaijan with Nakhichevan will pass through Meghri.
Question - Azerbaijani President Ilham Aliyev stated on May 27 that there is no Nagorno Karabakh, the Nagorno-Karabakh conflict is resolved, and there is no OSCE Minsk Group. What can you say about this?
Answer – We can show a document signed by Azerbaijani president that is still in force, which says that there is Nagorno Karabakh, and that is the trilateral declaration signed on November 9, 2020. Ararat Mirzoyan emphasizes that by signing the document, the president of Azerbaijan acknowledged the existence of Nagorno Karabakh, and this is an irreversible fact. We can show the official statements made by the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, where they reaffirm their commitment as Co-Chairs. The United States and France made such statements only in the last week. The Prime Minister of Armenia and President of the Russian Federation also emphasized the role of the OSCE Minsk Group Co-chairs in their joint statement on April 19. At the December 2021 summit of the OSCE Ministerial Council in Stockholm, the foreign ministers of dozens of countries stressed the exclusive role of the OSCE Minsk Group Co-chairs in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The OSCE Minsk Group was not created by Azerbaijan, but by the international community, so Azerbaijan cannot dissolve it or consider its mission over. The same international community states today that the OSCE MG exists. As I mentioned, it also states that there is a Nagorno-Karabakh conflict that needs to be resolved. This is stated in the above-mentioned statement of the Prime Minister of Armenia and the President of the Russian Federation. The US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia stated this quite recently, expressing the official position of the USA.
Moreover, in the same statement, it was emphasized that the issue of NK status is on the agenda, the right of Armenians of Nagorno Karabakh to self-determination is also on the agenda. By the way, Armenia has never had territorial claims from Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh conflict is a matter of right and is perceived by the international community as so. And that is evidenced from the meeting in Brussels. We have stated that the page of the war is closed for us, there is a problem that must be solved through political and diplomatic means.
Question - Ilham Aliyev also stated that an agreement had been reached in Brussels about a corridor connecting Nakhichevan to Azerbaijan through Meghri.
Answer - We have continuously recorded Armenia's position. But let us repeat again. The existence of any corridor in the territory of Armenia is ruled out. This is not even a matter of debate. Our discussions are exclusively about opening roads, transport and economic communications, unblocking them. As for the routes, we said that before clarifying the routes, we must first agree on the legal regulations for the passage of Azerbaijani citizens and cargo through our territory and the passage of Armenian citizens and cargo through Azerbaijan (including Nakhichevan). However, it is obvious that one branch of the railway will pass through Meghri, Ordubad, Julfa, Yeraskh. There is no agreement on the route of the highways at the moment.