ԱՄՆ պետդեպը հիշատակել է ԵԽԽՎ-ի մտահոգությունն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ապագայի վերաբերյալ
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հունիսի 2-ին հրապարակել է «Միջազգային կրոնական ազատության 2021թ․-ի զեկույցը»:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ զեկույցի «Ադրբեջան» բաժնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հիշատակում է ԵԽԽՎ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարդասիրական հետևանքների» վերաբերյալ բանաձևում կառույցի արտահայտված մտահոգությունը՝ կապված Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում տասնյակ հայկական եկեղեցիների, վանքերի, ներառյալ՝ Դադիվանք վանական համալիրի, խաչքարերի և մշակութային ժառանգության այլ կոթողների ապագայի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայ ուխտավորներին բազմիցս մերժել է մուտք գործել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքում գտնվող վանք։ Ադրբեջանցիներն իրենց հերթին չեն կարողացել այցելել բազմաթիվ կրոնական հաստատություններ՝ ականապատման պատճառով:
Պետքարտուղարությունը հիշեցրել է` ԵԽԽՎ բանաձևը մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանում պետական մակարդակի վրա զարգացող այն նարատիվի առնչությամբ, որը ձգտում է հայկական մշակութային ժառանգությունը փոխարինել «կովկասյան ալբանական» ժառանգությամբ:
Ընդգծվում է, որ տարվա ընթացքում բազմաթիվ հաղորդումներ են ստացվել հայկական մշակութային և կրոնական օբյեկտների նկատմամբ վանդալիզմի, ինչպես նաև հայկական ժառանգության նկատմամբ կառավարության դիտավորյալ իրականացվող գործողությունների մասին:

Госдеп США упомянул озабоченность ПАСЕ по поводу будущего армянского культурного наследия под контролем Азербайджана
2 июня Государственный департамент США опубликовал ''Доклад о свободе вероисповедания в странах мира за 2021 год''.
Как сообщает Арменпресс, в разделе доклада ''Азербайджан'' Госдепартамент США упоминает беспокойство ПАСЕ, выраженное в резолюции ''Гуманитарные последствия нагорно-карабахского конфликта'' по поводу будущего десятков армянских церквей, монастырей, включая монастырский комплекс Дадиванк, хачкаров и других памятников культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Отмечается, что правительство Азербайджана неоднократно отказывало армянским паломникам в доступе в монастырь, территория которого оказалась под контролем Азербайджана. Азербайджанцы, в свою очередь, вследствие заминированных территорий не могут посещать некоторые религиозные объекты.
Госдепартамент напомнил, что резолюция ПАСЕ выражает обеспокоенность в связи с развивающимся в Азербайджане на государственном уровне нарративом, который стремится армянское культурное наследие назвать наследием ''кавказских албанцев''.