ԱՄՆ պետդեպը հիշատակել է ԵԽԽՎ-ի մտահոգությունն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության ապագայի վերաբերյալ
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հունիսի 2-ին հրապարակել է «Միջազգային կրոնական ազատության 2021թ․-ի զեկույցը»:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ զեկույցի «Ադրբեջան» բաժնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հիշատակում է ԵԽԽՎ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարդասիրական հետևանքների» վերաբերյալ բանաձևում կառույցի արտահայտված մտահոգությունը՝ կապված Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում տասնյակ հայկական եկեղեցիների, վանքերի, ներառյալ՝ Դադիվանք վանական համալիրի, խաչքարերի և մշակութային ժառանգության այլ կոթողների ապագայի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայ ուխտավորներին բազմիցս մերժել է մուտք գործել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքում գտնվող վանք։ Ադրբեջանցիներն իրենց հերթին չեն կարողացել այցելել բազմաթիվ կրոնական հաստատություններ՝ ականապատման պատճառով:
Պետքարտուղարությունը հիշեցրել է` ԵԽԽՎ բանաձևը մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանում պետական մակարդակի վրա զարգացող այն նարատիվի առնչությամբ, որը ձգտում է հայկական մշակութային ժառանգությունը փոխարինել «կովկասյան ալբանական» ժառանգությամբ:
Ընդգծվում է, որ տարվա ընթացքում բազմաթիվ հաղորդումներ են ստացվել հայկական մշակութային և կրոնական օբյեկտների նկատմամբ վանդալիզմի, ինչպես նաև հայկական ժառանգության նկատմամբ կառավարության դիտավորյալ իրականացվող գործողությունների մասին:

In New Report, US State Department Recalls PACE Concerns On Future of Armenian Heritage in Azeri-controlled Territories
The US Department of State published the 2021 Report on International Religious Freedom on June 2.
According to Armenpress, in the Azerbaijan section of the report, the State Department recalls the resolution adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) relating to the humanitarian consequences of the Nagorno Karabakh conflict, where PACE expressed its concerns about the future of the many Armenian churches, monasteries, including the Dadivank monastery, cross-stones and other forms of cultural heritage that came under the control of Azerbaijan.
The State Department report says that the Azerbaijani government has repeatedly denied access to the Armenian pilgrims to the Dadivank monastery. Azerbaijanis continued to be unable to visit many mosques and religious sites due to mine contamination from the fighting, it added.
The report recalls the PACE resolution which expressed "concern about a developing narrative in Azerbaijan promoting a ‘Caucasian Albanian’ heritage to replace what is seen as an ‘Armenian’ cultural heritage.”
“There were numerous reports during the year of vandalism and destruction of Armenian cultural and religious sites, as well as deliberate actions by the government to sever and distort the connection of religious sites to their Armenian heritage”, the State Department said in the report.