Իրանն ու Նորվեգիան քաղաքական խորհրդակցությունների փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Իրանի և Նորվեգիայի բարձրաստիճան դիվանագիտական ​​ներկայացուցիչները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել երկու կողմերի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների վերաբերյալ, հաղորդում է Tasnim-ը։
Իրանի և Նորվեգիայի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների տասներորդ փուլը կայացել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալի Բաքերիի՝ Օսլո կատարած այցի ընթացքում։
Միջոցառումը համանախագահում էին Բակերին և Նորվեգիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Հենրիկ Թյունը։
Հանդիպման ընթացքում Իրանի և Նորվեգիայի պաշտոնյաները մտքեր են փոխանակել երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հարցերի շուրջ։
Բանակցությունների արդյունքում կողմերը երկու երկրների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, հայտնում է ԱԳՆ կայքը։
Հինգշաբթի օրը Բաքերին հանդիպել է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյուիտֆելդտի հետ։
Ընդգծելով Իրանի և Նորվեգիայի երկկողմ հարաբերությունների առավելությունները համաշխարհային պարենային և էներգետիկ ճգնաժամի համատեքստում՝ Բաքերին ասել է, որ նման փոխադարձ համագործակցությունը օգտակար կլինի ողջ Եվրոպայի համար։
ԱԳ փոխնախարարը նաև կոչ է արել Թեհրանին և Օսլոյին ամրապնդել քաղաքական վճռականությունը՝ համագործակցության համար տարբեր կապեր ստեղծելու ճանապարհով հարաբերությունները զարգացնելու համար։
Հանդիպմանը քննարկված մյուս հարցերը վերաբերել են աֆղանցի փախստականների առջև ծառացած խնդիրները նվազեցնելուն և Աֆղանստանում ու ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում անվտանգության բացակայության հիմնական պատճառների և գործոնների արդյունավետ լուծմանն ուղղված ջանքերին:
Իր հերթին Հյուիտֆելդտը շնորհակալություն է հայտնել Իրանին՝ աֆղանցի փախստականներին տասնամյակներ շարունակ ցուցաբերած հսկայական օգնության համար:
Նա նաև գոհունակություն է հայտնել Աֆղանստանի խնդիրների շուրջ Իրանի և Նորվեգիայի միջև ընթացող բանակցությունների և դրանց լուծմանն աջակցելու կապակցությամբ։
Նորվեգիայի արտգործնախարարը ողջունել է Թեհրան այցելելու գաղափարը և իր իրանցի գործընկերոջը հրավիրել է մասնակցել «Օսլո-2022» համաժողովին։

Senior diplomats from Iran and Norway signed a memorandum of understanding (MoU) on political consultations between the two sides, TASNIM reports.
The 10th round of political consultations between Iran and Norway was held during a trip to Oslo by Iranian Deputy Foreign Minister for Political Affairs Ali Baqeri.
The event was jointly chaired by Baqeri and Norwegian Deputy Foreign Minister Henrik Thune.
During the meeting, the Iranian and Norwegian officials exchanged views on a variety of bilateral, regional and international issues.
Following the talks, the two sides signed a memorandum of understanding on political consultations between the two countries, the Foreign Ministry’s website reported.
On Thursday, Baqeri met with Norwegian Foreign Minister Anniken Huitfeldt.
Highlighting the benefits of bilateral relations between Iran and Norway amid a global food and energy crisis, Baqeri said such mutual cooperation would be beneficial to entire Europe.
The deputy foreign minister also urged that Tehran and Oslo should make an effort to strengthen their political resolve to develop ties by creating diverse bonds for cooperation.
The other issues discussed in the meeting related to the efforts to reduce the problems faced by the Afghan refugees and to effectively tackle the root causes and factors creating insecurity in Afghanistan and the wider region.
For her part, Huitfeldt thanked Iran for its decades-long and enormous assistance to the Afghan refugees.
She also expressed pleasure at the ongoing talks between Iran and Norway about the problems of Afghanistan and the assistance in resolving them.
The Norwegian foreign minister welcomed the idea of visiting Tehran and invited her Iranian counterpart to take part in the Oslo Conference 2022.