Ստանիսլավ Զասը կարևորեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը
Հարավային Կովկասում շարունակվում է պահպանվել լարվածությունը, չնայած հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում առաջընթաց է նկատվում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում կայացած ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին այս մասին հայտարարեց  ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Իրավիճակի կայունացման գործում շարունակում է կարևոր դեր խաղալ  2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հաջող ավարտը, անկասկած, կարող է  մեծ ներդրում ունենալ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդման գործում»,- ընդգծել է Զասը։
Եվրասիական տարածաշրջանում  ստեղծված բարդ պայմաններում՝ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կազմակերպության անդամ երկրների միասնականության անհրաժեշտություն է տեսնում, ինչպես նաև արտաքին հարաբերություններում գործունեության հետագա զարգացում, պաշտպանության ամրապնդում, ճգնաժամային արձագանքման ուժերի կատարելագործում և համալիր միջոցառումների անցկացում՝  ժամանակակից մարտահրավերները և վտանգները հաղթահարելու նպատակով։

На Южном Кавказе продолжает сохраняться напряженность, хотя в армяно-азербайджанском переговорном процессе замечается прогресс. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании Парламентской ассамблеи ОДКБ в Ереване сказал генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
''Трехстороннее соглашение от 9 ноября 2020 года продолжает играть важную роль в стабилизации ситуации. Успешное завершение демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, несомненно, может внести большой вклад в укрепление безопасности всего региона'', - подчеркнул Зась.
В сложившихся в евразийском регионе сложных условиях генеральный секретарь ОДКБ видит необходимость в сплочении государств-членов Организации, а также в проведении комплексных мероприятий по дальнейшему развитию деятельности во внешнеполитических отношениях, укреплению обороны, совершенствованию сил кризисного реагирования с целью противодействия современным вызовам и угрозам.