Արման Թաթոյանի նկատմամբ քաղաքացիներն ունեն 81% վստահություն. նոր հետազոտության արդյունքներ
Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն (ՀՌԿԿ)-Հայաստան հիմնադրամը ներկայացրել է «Կովկասյան բարոմետր» 2021թ. հետազոտությունը, որի արդյունքներով ևս Արման Թաթոյանն ունի բարձր վարկանիշ քաղաքացիների շրջանում։
Մասնավորապես, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում Արման Թաթոյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում անցկացված հարցման (2021թ. դեկտեմբերի 18-ից մինչև 2022թ. փետրվարի 4-ը) արդյունքներով՝ Արման Թաթոյանին վստահում է քաղաքացիների 81%-ը, չեզոք է վերաբերվում (ոչ վստահում, ոչ էլ չի վստահում) 9%, չի վստահում 7%-ը, չգիտի 2%-ը:
Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնն անցկացրել է նաև Հայաստանի բնակիչների կարծիքի ուսումնասիրություն այն մասին, թե ո՞ր հաստատություններին են առավել վստահելի համարում:
17 ինստիտուտների թվում, ըստ քաղաքացիների վստահության, առաջին տեղում է Մարդու իրավունքների պաշտպանը (Օմբուդսմենը):
Ըստ այս բաժնի՝ Արման Թաթոյանին լիովին վստահում է քաղաքացիների 61,2 %-ը, ավելի շուտ վստահում է 21,4%-ը, ոչ վստահում, ոչ էչ էլ չի վստահում 6,7%-ը, ավելի շուտ չի վստահում 3,8%-ը և ընդհանրապես չի վստահում 6,9%-ը:
Հիշեցնենք, որ Արման Թաթոյանը Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում պաշտոնավարել է 2016թ. փետրվարի 23-ից մինչև 2022թ. փետրվարի 23-ը, իսկ «Կովկասյան բարոմետր» (ԿԲ) 2021թ. հետազոտությունն ընդգրկում է մինչև 2022 փետրվարի 4-ի ժամանակահատվածը:

Yesterday, June 6, the Caucasus Research Resource Center (CRRC) -Armenia Foundation presented the "Caucasus Barometer" 2021. According to the results of the research, Arman Tatoyan has the highest rating among the citizens.
In particular, according to the results of the poll conducted during Arman Tatoyan's tenure as the Human Rights Defender of ArmenIa (from December 18, 2021 to February 4, 2022), 81% of citizens trust Arman Tatoyan, 9% of citizens are neutral (neither trust nor does not trust), do not trust 7%, do not know 2%.
The Caucasus Research Resource Center also conducted a survey of the opinion of the population of Armenia on which institutions they consider the most reliable.
Among the 17 institutions, according to citizens, the Human Rights Defender (Ombudsman) is in the first place.
According to this section, 61.2% of citizens fully trust Arman Tatoyan, 21.4% rather trust, 6.7% neither trust nor do not trust, 3.8 rather do not trust %, 6.9% do not trust at all.
This is to remind that Arman Tatoyan held the post of Human Rights Defender of Armenia in 2016. from February 23 to 2022 February 23, and "Caucasian Barometer" (CB) in 2021. The study covers the period from December 18, 2021 to February 4, 2022.