Լավրովը Բաքվում քննարկելու է եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչման ընթացքը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հունիսի 23-24-ն աշխատանքային այցով կմեկնի Ադրբեջան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա տեղեկացրել է, որ Բաքվում ակնկալվում են Լավրովի հանդիպումներն Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի, նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
«Ակնկալվում է դիտարկել երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի ողջ համալիրը՝ համաձայն փետրվարի 22-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ստորագրված դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագրի դրույթների»,- հայտնել է Զախարովան:
Նա նշել է նաև, որ նախարարները քննարկելու են տարածաշրջանային ու միջազգային ակտուալ հարցեր, հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ընթացքին:

Russia’s Lavrov to Discuss Implementation Process of NK Trilateral Statements in Baku
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov will depart for Azerbaijan on a working visit on June 23-24, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefing during the St. Petersburg International Economic ForumArmenpress reports.
She informed that FM Lavrov will meet with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev and Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Baku.
“The whole complex of issues relating to the further development of the bilateral relations in accordance with the provisions of the mutual allied partnership signed between the Russian and Azerbaijani Presidents in Moscow on February 22 are expected to be discussed”, Zakharova said.
Zakharova said that the Russian and Azerbaijani FMs will discuss the relevant regional and international issues, focusing mainly on the implementation process of the high-level trilateral agreements of 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26.