ՀՀ օրակարգում է Ադրբեջանում գտնվող անձանց անհապաղ վերադարձը. Ռուբինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 15-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը և ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժևորել է Հայաստանի և ԵԱՀԿ ԽՎ-ի միջև համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու գործողությունները, չլուծված հումանիտար խնդիրները:
Ռուբեն Ռուբինյանի խոսքով` չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին` Ադրբեջանը շարունակում է հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց օգտագործել որպես քաղաքական պատանդներ: Նշվել է, որ ՀՀ օրակարգում է Ադրբեջանում գտնվող անձանց անհապաղ վերադարձը:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը կարևորել է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատումը և այդ ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը: Խոսելով կառույցի շրջանակում համագործակցության մասին` Մարգարետա Սեդերֆելտը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության աշխատանքը:
Նշենք, որ պատվիրակության կազմում են Հարավային Կովկասի հարցերով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը, ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելլան, Վիեննայի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Թիմ Կնոբլաուն, ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի խորհրդական Ֆրեյա Կոսին և ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի օգնական Ջոնաթան Դեմները:

On June 15, the RA NA Vice President Ruben Rubinyan received the delegation led by the OSCE PA President Margareta Cederfelt that arrived in Armenia on a working visit.
The Head of the Armenian delegation to OSCE PA Eduard Aghajanyan and the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan attended the meeting.
Welcoming the guests Ruben Rubinyan valued the cooperation between Armenia and the OSCE PA.
Reference was made to the normalization process of the RA-Turkey relations.
The Deputy Speaker of Parliament of Armenia presented the current situation in the region after the 44-day war, the bellicose statements and actions of Azerbaijan and unsolved humanitarian problems.
According to Ruben Rubinyan, despite numerous calls of the international community, Azerbaijan continues using Armenian prisoners of war and other held persons as political hostages. It has been noted that the immediate return of the persons being in Azerbaijan is on the agenda of the Republic of Armenia.
The OSCE PA President highlighted the establishment of long lasting peace in the region and the efforts of the Armenian side in the direction. Speaking about the cooperation within the framework of the structure, Margareta Cederfelt highly appreciated the work of the Armenian delegation in the OSCE PA.
Let us note that the Special Representative of the OSCE PA on South Caucasus Kari Henriksen, the OSCE Secretary General Roberto Montella, the Deputy Head of Vienna Office Tim Knoblau, the Adviser to the OSCE PA Secretary General Freyja Koci and the Assistant to the OSCE PA President Jonathan Demner are in the delegation.