Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատում ԵԽ-ի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի հիմնական գործընկերներից է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ամփոփելով ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչի հետ հանդիպումը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և վստահ ենք, որ կշարունակենք կազմակերպության հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը։ Այս համատեքստում ես ցանկանում եմ նաև երախտագիտությունս հայտնել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առավելությունների ունեցած նպաստը Հայաստանում ազատ և մրցակցային ընտրությունների անցկացման գործում և ընդգծել, որ 2018 թվականի և 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի կողմից ճանաչվել են ժողովրդավարության ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող»,- շեշտեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության կարևոր գործիք է կազմակերպության կողմից Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների ծրագիրը, համագործակցության այս ձևաչափը կարևոր նշանակություն ունի թե Հայաստանի կառավարության մի շարք ռազմավարական ծրագրերի արդյունավետ իրականացման, թե ընդհանուր առմամբ Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ-ի ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար։
«Այսօր տիկին գլխավոր քարտուղարի հետ գոհունակություն ենք հայտնել ներկայումս իրականացվող ծրագրի շրջանակներում արձանագրված հաջողությունների կապակցությամբ, և ցանկանում եմ ուրախությամբ տեղեկացնել, որ երկուստեք պատրաստակամություն ենք հայտնել շարունակել այս ձևաչափով համագործակցությունը՝ ձևավորելով նոր՝ 2023-26 թվականների գործողությունների ծրագիրը»,- նշեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ 2018 թվականին Հայաստանի ժողովուրդը միակամորեն ընտրել և 2021 թվականին վերահաստատել է ժողովրդավարական զարգացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավունքի գերակայության ապահովման և կոռուպցիայի դեմ անհաշտ պայքարի ուղին և չի շեղվելու դրանից։
«Հայաստանը վճռական է առաջ շարժվելու բարեփոխումների օրակարգով և այդ ճանապարհով անցնելու է՝ սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպայի Խորհրդի հետ»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян высоко ценит содействие СЕ демократическому развитию Армении
Совет Европы является одним из ключевых партнеров Армении в осуществлении реформ в области прав человека, демократии и верховенства закона. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом в заявлении для прессы сказал министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, подводя итоги встречи с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
''Мы высоко ценим содействие, оказываемое Советом Европы демократическому развитию Армении. Мы уверены, что продолжим эффективное сотрудничество с организацией. В этом контексте я хотел бы выразить признательность за вклад Парламентской ассамблеи Совета Европы - мониторинг при проведении внеочередных свободных, конкурентных парламентских выборов в Армении в 2018 и 2021 годах. Совет Европы их признал соответствующими самым высоким стандартам демократии'',- подчеркнул Мирзоян.
По словам министра, реализуемый организацией план действий для Армении является важным инструментом сотрудничества с Советом Европы.Такой уровень сотрудничества важен для эффективной реализации ряда стратегических программ правительства Армении.
''Сегодня мы вместе с Генеральным секретарем выразили удовлетворение успехами, зарегистрированными в рамках текущей программы. С радостью хочу сообщить вам, что обе стороны выразили готовность продолжить сотрудничество в этом измерении, сформулировав новый план действий для 2023-2026 годы'', - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел подчеркнул, что в 2018 году народ Армении выбрал и в 2021 году подтвердил путь демократического развития, укрепления демократических институтов, защиты прав человека, обеспечения верховенства закона и непримиримой борьбы с коррупцией.
''Армения полна решимости продвигаться вперед в реализации программ реформ, она пойдет по этому пути, тесно сотрудничая со своими международными партнерами, в том числе и с Советом Европы'', - заключил Мирзоян.