Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքներն ինչ բոլորը. Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը՝ Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ հանդիպման արդյունքներով
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի մամուլի համար հայտարարությունը՝ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ հանդիպման արդյունքներով.
Հարգելի՛ Գլխավոր քարտուղար,
Ուրախ եմ ողջունել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին Հայաստանում:
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի հիմնական գործընկերներից  է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում։ Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և վստահ ենք, որ կշարունակենք կազմակերպության հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ նաև երախտագիտությունս հայտնել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունների կողմից ունեցած նպաստը Հայաստանում ազատ և մրցակցային ընտրությունների անկցացման գործում և ընդգծել, որ 2018թ. և 2021թ. արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի կողմից ճանաչվել են ժողովրդավարական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող:
Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության կարևոր գործիք է կազմակերպության կողմից Հայաստանի համար իրականացվող Գործողությունների ծրագիրը։ Ծրագրային համագործակցության այս ձևաչափը կարևոր նշանակություն ունի թե՛ Հայաստանի կառավարության մի շարք ռազմավարական ծրագրերի արդյունավետ իրականացման, թե՛, ընդհանուր առմամբ, ԵԽ շրջանակներում մեր ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար։
Այսօր տիկին գլխավոր քարտուղարի հետ գոհունակություն ենք հայտնել ներկայումս իրականացվող 2019-2022թթ. ծրագրի շրջանակներում արձանագրված հաջողությունների կապակցությամբ, և ցանկանում եմ ուրախությամբ տեղեկացնել, որ երկուստեք պատրաստակամություն ենք հայտնել՝ շարունակելու այս ձևաչափով համագործակցությունը՝ ձևավորելով նոր՝ 2023-2026թթ. Գործողությունների ծրագիրը:
Ուզում եմ ընդգծել, որ 2018թ.-ին Հայաստանի ժողովուրդը միակամորեն ընտրել և 2021թ. վերահաստատել է ժողովրդավարական զարգացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավունքի գերկայության ապահովամ և կոռուպցիայի դեմ անհաշտ պայքարի ուղին և չի շեղվելու դրանից: Հայաստանը վճռականորեն առաջ է շարժվելու բարեփոխումների իր օրակարգով և այդ ճանապարհն անցնելու է՝ սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ այսօր անդրադարձել ենք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, 2020թ.-ին Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքներին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերին:  Իմ կողմից առանձնահատուկ շեշտվել է այն փաստը, որ 2020թ․ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ուժի կիրառմամբ լուծելու փորձ կատարելով, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությամբ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, և այս հանգամանքը պետք է համարժեք արձագանքի արժանանա Եվրոպայի խորհրդի և անդամ երկրների կողմից:
Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Այս համատեքստում հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների ապահովման ու Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը։
Հարգլի՛ գործընկերներ,
Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքներն ինչ բոլորը և հակամարտության գոտում գտնվելու հանգամանքն Արցախի հայերին չի կարող զրկել իրենց համընդհանուր հիմնարար իրավունքներից։
Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մինչ օրս առկա են չլուծված հումանիտար խնդիրներ․ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի և Արցախ մարդասիրական հասանելիության հարցերը, որոնց քաղաքականացումն անընդունելի է։ Նույն կերպ անընդունելի են  նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունը, քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկումը:
Կարծում ենք՝ հումանիտար և մարդու իրավունքներին վերաբերող այս հարցերում Եվրոպայի խորհուրդը, կազմակերպության համապատասխան մարմինները և ղեկավարները պետք է առավել հաստատակամ գտնվեն և հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի հարգվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումները, ԵԽԽՎ բանաձևերը և Մարդու իրավունքների հանձնակատարի՝ 2021թ. նոյեմբերի 8-ի հուշագրի դրույթները:
Ամփոփելով խոսքս, կրկին ողջունում եմ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը և խոսքը սիրով փոխանցում եմ տիկին Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։

Statement for Press of the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan following the meeting with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić.
Dear Secretary General,
I am delighted to welcome the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić in Armenia.
The Council of Europe is one of the key partners of Armenia in the implementation of reforms in the spheres of human rights, democracy and the rule of law. We highly appreciate the support of the CoE to the democratic development of Armenia, and we are convinced to continue the effective cooperation with the organization.
In this context I also want to express my gratitude for the contribution made by the observation missions of the Parliamentary Assembly of the CoE in conducting free and competitive parliamentary elections in Armenia, and emphasize that the elections held in 2018 and 2021 in Armenia were recognized as in compliance with the highest democratic standards by the Council of Europe.
An important tool of cooperation with the Council of Europe is the Action plan for Armenia implemented by the organization. This format of cooperation is of great significance both for the effective implementation of a number of strategic programs of the Government of Armenia and for the implementation of our commitments undertaken within the framework of the CoE in general.
Today, together with Ms. Secretary General , we commended the successes achieved within the framework of the current 2019-2022 program, and I would like to inform you that we have expressed mutual readiness to continue the cooperation in this dimension, elaborating a new - 2023-2026 Action plan.
I would like to emphasize that in 2018 the people of Armenia unanimously chose and  reaffirmed in 2021 the path of democratic development, strengthening democratic institutions, protection of human rights and the rule of law, relentless fight against corruption and will not deviate from it. Armenia will resolutely advance with its reform agenda and follow that path in close cooperation with its international partners, including the Council of Europe.
Together with the Secretary General of the Council of Europe, we also referred to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the consequences of the aggression against Artsakh in 2020, and the issues of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. I particularly emphasized the fact that by attempting to resolve the Nagorno-Karabakh conflict by the use of force in 2020, as well as by invading the sovereign territory of Armenia, Azerbaijan has grossly violated its commitments undertaken with the accession to the Council of Europe, and this must be properly addressed by the Council of Europe and its member-states.
I reaffirmed the readiness of the Government of the Republic of Armenia to put efforts towards the establishment of stability and peace in the region. In this context, the addressing of the Nagorno-Karabakh conflict is fundamental, which should include the provisions of ensuring the security and all the rights of the people of Artsakh, and final determination of the status of Nagorno-Karabakh.
The people of Artsakh have the same rights as everyone and the fact of being in the conflict zone cannot deprive the Armenians of Artsakh of their universal fundamental rights.
The humanitarian issues resulting from the aggression unleashed against Artsakh - the issues of the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan and the humanitarian access to Artsakh remain unresolved, the politicization of which is unacceptable. The Anti-Armenian and warmongering rhetoric, physical and psychological terror against the civilian population are unacceptable in the same way.
We believe that the Council of Europe, its relevant bodies and leaders should be more determined at least in the issues of Armenian prisoners of war and the humanitarian access to Artsakh, and put utmost effort so that the the interim decisions of the European Court of Human Rights, PACE Resolutions and the provisions of the memorandum of the Commissioner for Human Rights issues on November 8, 2021, be respected.
In conclusion, I once again welcome the Secretary General of the Council of Europe and her delegation, and kindly convey the floor to Mrs. Marija Pejčinović Burić.