Կոլումբիայի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Գուստավո Պետրոն
Կոլումբիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթում է սենատոր Գուստավո Պետրոն։ Քվեաթերթիկների 99,7 տոկոսի հաշվարկի արդյունքներով նա հավաքում է ձայների 50,49 տոկոսը, հայտնում է AFP-ն։ Նրա մրցակիցը՝ Հակակոռուպցիոն կառավարիչների լիգայի հիմնադիր Ռոդոլֆո Էրնանդեսը, ընդունել է իր պարտությունը: Պարոն Պետրոն կլինի առաջին ձախակողմյան նախագահը։
Կոլումբիայի ներկայիս նախագահ Իվան Դուկեն շնորհավորել է իր իրավահաջորդին։ «Ես զանգահարեցի Գուստավո Պետրոյին՝ շնորհավորելու նրան որպես նորընտիր նախագահ», - գրել է Դուկեն Twitter-ում:
Պետրոյին շնորհավորել են նաև մի շարք օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներ։ Կուբայի նախագահը նրա հաղթանակն անվանել է «պատմական և համազգային»։ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն Կոլումբիան անվանել է եղբայրական երկիր, թեև նրա հետ հարաբերությունները խզվել են 2019 թվականին։ Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը պարոն Պետրոյի հաղթանակն անվանել է «եղբայրական ժողովրդի անեծքի ավարտը և լուսաբացը»։
62-ամյա Գուստավո Պետրոն ուսանողական տարիներին եղել է ձախ արմատական ​​կուսակցական M-19 խմբավորման անդամ։ 1985 թվականին նա դատապարտվել է 18 ամսվա ազատազրկման՝ զենք պահելու մեղադրանքով։ Ազատվելուց հետո մասնակցել է «Ժողովրդավարական դաշինք Մ-19» կուսակցության ստեղծմանը։

Президентом Колумбии впервые станет представитель левых сил
Сенатор Густаво Петро побеждает во втором туре выборов президента Колумбии. По итогам подсчета 99,7% бюллетеней он набирает 50,49% голосов, передает Коммерсантъ. Его соперник основатель движения ''Лига антикоррупционных правителей'' Родольфо Эрнандес признал поражение. Господин Петро станет первым президентом от левых сил.
Действующий президент Колумбии Иван Дуке поздравил своего будущего преемника. ''Я позвонил Густаво Петро, чтобы поздравить его как избранного президента'',- написал господин Дуке в Twitter.
Господина Петро также поздравили лидеры ряда иностранных государств. Президент Кубы назвал его победу ''исторической и всенародной''. Президент Венесуэлы Николас Мадуро назвал Колумбию братской страной, хотя отношения с ней были разорваны в 2019 году. Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор назвал победу господина Петро ''концом проклятия и рассветом для братского народа''.
62-летний Густаво Петро в студенческие годы был членом леворадикальной партизанской группировки M-19. В 1985 году был осужден на 18 месяцев по обвинению в хранении оружия. После освобождения он участвовал в создании партии ''Демократический альянс M-19''.