Մայքլ Տեր-Պողոսյան` պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի հայրը
1977 թվականին ստեղծված պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի սկաները իրական հեղաշրջում առաջացրեց համաշխարհային բժշկության մեջ: Այդ ժամանակից սկսած հնարավորություն ստեղծվեց գնահատել ուղեղի տարբեր մասերի ակտիվությունը տարբեր մտավոր պրոցեսների ժամանակ, վաղ փուլերում հայտնաբերել քաղցկեղը, ինչպես նաև բացահայտել սրտի հիվանդությունները:  Այդ նորամածությունն ի հայտ եկավ հայազգի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս, գյուտարար Մայքլ Տեր-Պողոսյանի ջանքերի շնորհիվ:
Մայքլ Տեր-Պողոսյանը  ծնվել է 1925 թվականի ապրիլի 21-ին Բեռլինում: Նա եղել է Տեր-Պողոսյան ընտանիքի միակ զավակը, որը Գերմանիայում էր հաստատվել Հայոց ցեղասպանության տարիներին: Կարճ ժամանակ անց Գերմանիայում հասունացող նացիստական տրամադրությունները, սակայն, պատճառ հանդիսացան, որ ընտանիքն արագ տեղափոխվի Ֆրանսիա:
Մայքլի մոտ սերը գիտության նկատմամբ, հատկապես` ֆիզիկայի և քիմիայի, ի հայտ եկավ դեռևս դպրոցական տարիներից: 1943 թվականին նա  գիտական աստիճան ստացավ Փարիզի համալսարանում, այնուհետև 1946 թվականին` Ռադիումի ինստիտուտում: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ երիտասարդ Մայքլը Ֆրանսիայի Դիմադրության շարժման կազմում պայքարի մեջ մտավ նացիստների դեմ:  Հայրը, անհանգստանալով որդու ապագա ճակատագրով, 1946 թվականին որոշում կայացրեց տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:  Այստեղ Մայքլն ընդունվեց Վաշինգտոնի Սբ. Լուիսի անվան համալսարան, որտեղ այդ ժամանակ դասավանդում էր հայտնի ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր Արթուր Հոլլի Քոմփթոնը, հայտնում է beckerexhibits-ը:
Ուսմանը զուգահեռաբար` Մայլքը սկսեց աշխատել ֆիզիկայի ֆակուլտետում՝ որպես գիտաշխատող։ 1948 թվականին նա ստացավ մագիստրոսի աստիճան, իսկ  1950 թվականին՝ միջուկային ֆիզիկայի դոկտորի աստիճան։
Նույն թվականին Մայքլը սկսեց աշխատել Մալինկրոդտ համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետում: Այստեղ աշխատելու տարիներին նա հայտնագործեց կարճ ապրող ռադիոակտիվ իզոտոպների ցուցանիշի ներուժը և դարձավ առաջիններից մեկը, ով դրա միջոցով կարողացավ հայտնաբերել ուղեղի ուռուցքները և չափել արյան հոսքը, հայտնում է The New York Times-ը:
1961 թվականին Տեր-Պողոսյանը ստացավ ռադիացիոն ուսումնասիրությունների պրոֆեսորի կոչում։ Այնուհետև 1973 թվականին նա դարձավ Մալինկրոդտ համալսարանի Ռադիոակտիվ հետազոտությունների բաժնի ղեկավար։
Մայքլ Տեր-Պողոսյանը հանդիսանում է պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի «հայրը»: 1970-ական թվականներին, գլխավորելով բժիշկների, կենսաբանների և ֆիզիկոսների մասնագիտական խումբը, նա ստեղծեց համակարգչային տոմոգրաֆիայի սարքը, ինչն էլ ուշագրավ է նրանով, որ ի տարբերություն մնացած սարքերի, որոնք պատկերում են միայն մարմնի հյուսվածքների քարտեզը` ցույց է տալիս նաև այդ հյուսվածքներում ընթացող շարժումը:
Չորս տասնամյակից ավելի ձգվող իր կարիերայի ընթացքում Տեր-Պողոսյանը մեծ նվաճումների է հասել միջուկային գիտության բնագավառում, որոնց համար էլ արժանացել է Ֆրանսիայի «Ոսկե շքանշանի», Կանադայի «Gairdner» հեղինակավոր մրցանակի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի Սենտ Լուիսի գիտությունների ակադեմիայի մրցանակի, Ջորջ Չարլզ դե Հևեսիի Միջուկային բժշկության ասոցիացիայի «Միջուկային բժշկության պիոներ» մրցանակի:
Տեր-Պողոսյանը եղել է բազմաթիվ արհմիությունների անդամ, ինչպես նաև աշխատել է մի շարք գլխավոր գիտական ամսագրերի խմբագրություններում («Roentgenology», «Միջուկային բժշկություն»,  «de Biophysique» և  «Medecine Nucleaire»)։ Նա հանդիսացել է Ամերիկյան միջուկային ասոցացիայի և Ամերիկյան Ֆիզիկայի միության անդամ:
Ավելին, նա եղել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարության և ԱՄՆ-ի Առողջապահության ազգային ինստիտուտի խորհրդատու: Հեղինակել է նաև ավելի քան 250 գիտական աշխատություն:
Համաշխարհային բժկության մեջ հեղաշրջում կատարած հայազգի գիտնականը մահացել է 1996 թվականին` 71 տարեկան հասակում:

Сканер томографии позитронного излучения, созданный в 1977 году, вызвал настоящий переворот в мировой медицине. С тех пор стало возможным оценивать активность различных частей мозга во время разных психических процессов, выявлять рак на ранних стадиях и заранее узнавать о сердечных заболеваниях. Это нововведение стало известно благодаря усилиям всемирно известного армянского физика, изобретателя Майкла Тер-Погосяна.
Майкл Тер-Погосян родился 21 апреля 1925 года в Берлине. Он был единственным ребенком в семье Тер-Погосян, которая обосновалась в Германии после Геноцида армян. Однако нацистские настроения в Германии привели к быстрому переселению семьи будущего физика во Францию.
Любовь Майкла к науке, особенно к физике и химии, пришла со школьной скамьи. В 1943 году он получил научную степень в Парижском университете, затем в 1946 году - в институте Радиума. Во время Второй мировой войны Майкл как участник Движения Сопротивления боролся против нацистов. В 1946 году отец физика, переживая за будущее своего сына, решил переехать в Соединенные Штаты. Здесь Майкл поступил в вашингтонский университет св. Луиса. В то время там преподавал известный физик, лауреат Нобелевской премии Артур Холли Комптоном, сообщает beckerexhibits.
Параллельно с учебой Майкл начал работать на факультете физики в качестве научного сотрудника. В 1948 году он получил степень магистра, а в 1950 году получил степень доктора ядерной физики.
В том же году Майкл начал работать на факультете физики в университете Маллинкродт. За годы своей работы там он обнаружил потенциал короткоживущих радиоактивных изотопов и, благодаря этому, стал одним из первых, кому удалось обнаружить опухоли головного мозга и измерить кровоток, сообщает The New York Times-ը
В 1961 году Тер-Погосяну было присвоено звание профессора радиационных исследований. В 1973 году он стал руководителем отдела радиоактивных исследований университета Маллинкродт.
Майкл Тер-Погосян является "отцом" томографии позитронного излучения. В 1970-ых годах он возглавил группу врачей, биологов и физиков, которые создали устройство компьютерной томографии. Это устройство отличалось тем, что, в отличие от других аналогичных устройств, которые показывали только карту тканей тела, томография позитронного излучения показывала и движение в этих тканях.
На протяжении более четырех десятилетий Тер-Погосян добивался больших успехов в области ядерной науки, за что был награжден "Золотым орденом" Франции, канадской премией "Gairdner",  пожизненной наградой Академии наук Сэнт Луиса США, наградой "Пионер ядерной медицины" Общества ядерной медицины Джорджа Чарльза де Хевеси ("Georg Charles de Hevesy"), наградой "Paul C. Aebersold".
Тер-Погосян был членом многих профсоюзов, работал в ряде крупных научных журналов ("Рентгенология", "Ядерная медицина", "Биофизика" и "Medecine Nucleaire"). Он был членом Американской ядерной ассоциации и членом Союза американских физиков. Более того, он был консультантом министерства энергетики США и Национального института здравоохранения США. Автор более 250 научных работ.