Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ
Հունիսի 27-ին աշխատանքային այցով Հունաստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ հայ-հունական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, փոխաջակցության և ընդհանուր արժեքների վրա:
Արարատ Միրզոյանը և Կիրիակոս Միցոտակիսը գոհունակություն են հայտնել փոխգործակցության հարուստ օրակարգի և քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքեր գործադրել համագործակցությունն առավել զարգացնելու և որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու առնչությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Հունաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակին և տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման հնարավորություններին, այդ թվում՝ հարուստ իրավապայմանագրային դաշտի հնարավորությունների օգտագործման, հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի և գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման միջոցով։
Քննարկվել է նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում փոխգործակցությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասի ընթացիկ զարգացումները: Կողմերը մտքեր են փոխանակել մասնավորապես՝  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքներին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների ուղեկցությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հումանիտար հետևանքներին: Ի թիվս այլ հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հայաաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել Հունաստանի կառավարության՝ Հայաստանի համար դժվարին ժամանակաշրջանում՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ցուցաբերած աջակցությունը, ինչպես նաև դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված օգնությունը:
Նախարար Միրզոյանը Հունաստանի վարչապետին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի զարգացումները:

Арарат Мирзоян встретился с премьер-министром Греции
27 июня находящийся с рабочим визитом в Греции министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с премьер-министром Греческой Республики Кириакосом Мицотакисом.
Собеседники подчеркнули, что армяно-греческие отношения основаны на дружбе, взаимной поддержке и общих ценностях.
Арарат Мирзоян и Кириакос Мицотакис выразили удовлетворение насыщенной повесткой сотрудничества и высоким уровнем политического диалога, выразив готовность приложить совместные усилия для дальнейшего развития сотрудничества и поднятия его на качественно новый уровень.
Были затронуты текущее состояние торгово-экономических отношений между Арменией и Грецией и возможности дальнейшего расширения экономических связей, в том числе с помощью использования возможностей богатой договорно-правововой базы, работы армяно-греческой межправительственной комиссии и активизации контактов между деловыми кругами.
Обсуждалось также сотрудничество в рамках трехстороннего формата Армения-Греция-Кипр.
Министр иностранных дел РА представил собеседнику текущие события на Южном Кавказе. Стороны обменялись мнениями, в частности, по вопросам, касающимся нагорно-карабахского конфликта, процесса урегулирования между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональных экономических связей и транспортной инфраструктуры, работ комиссий по делимитации и безопасности границы.
Арарат Мирзоян коснулся гуманитарных последствий военной агрессии Азербайджана против Арцаха, сопровождавшейся грубыми нарушениями международного гуманитарного права. В числе других требующих неотложного решения вопросов была подчеркнута необходимость возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, сохранения армянского историко-культурного и религиозного наследия на перешедших под контроль Азербайджана территориях.
Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил поддержку правительства Греции в сложный для Армении период, в ходе 44-дневной войны, а также его помощь в преодолении возникших в его результате гуманитарных проблем.
Министр Мирзоян представил также премьер-министру Греции развития в процессе урегулирования Армении-Турции.