Իրանն ու Արգենտինան ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հայտ են ներկայացրել
Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան եւ Հարավային Աֆրիկա) միանալու հայտ է ներկայացրել , հայտնում է Tasnim-ը՝ վկայակոչելով ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հույս է հայտնել, որ Իրանի անդամակցությունը ԲՐԻԿՍ-ին «լրացուցիչ օգուտներ» կբերի երկու կողմերին։ Խաթիբզադեն նշել է, որ ԲՐԻԿՍ-ի երկրների մասնաբաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում 30 տոկոս է կազմում, իսկ խմբում ընդգրկված պետությունների ընդհանուր բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության 40 տոկոսը:
Ասոցիացիային միանալու երկրի ցանկության մասին հայտարարել է նաեւ Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը։ «Մենք ձգտում ենք ազգերի այս խմբի լիիրավ անդամ լինել։ Մենք մթերքների անվտանգ եւ պատասխանատու մատակարար ենք եւ ճանաչված խաղացող կենսատեխնոլոգիայի եւ կիրառական լոգիստիկայի ոլորտում»,- ասել է նա հունիսի 24-ին:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հաստատել է, որ Իրանն ու Արգենտինան դիմել են ԲՐԻԿՍ-ին միանալու համար։ «Մինչ Սպիտակ տանը մտածում էին, թե էլ ինչ անջատեն, արգելեն եւ փչացնեն աշխարհում, Արգենտինան եւ Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հայտ են ներկայացրել»,- գրել է նա Telegram-ում:
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Մոսկվան դրական է վերաբերվում ԲՐԻՍ-ի հնարավոր ընդլայնմանը, սակայն «այդ խնդրին պետք է շատ զգույշ մոտենալ»։ Ռուսական կողմն առաջարկում է ընթացակարգեր եւ պահանջներ սահմանել անդամակցության թեկնածուների համար, ասել է նա։ Ըստ Ուշակովի՝ նախ պետք է որոշակի ձեւաչափեր գտնել, որոնք սկզբնական փուլում թույլ կտան համագործակցել ասոցիացիայի հետ դիտորդի կարգավիճակում։

Иран и Аргентина подали заявки на членство в БРИКС
Власти Ирана и Аргентины подали заявки на присоединение к БРИКС, сообщила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова в Telegram-канале передает РИА Новости.
"Пока в Белом доме думали, что бы еще в мире отключить, запретить и испортить, Аргентина и Иран подали заявки на вступление в БРИКС", — написала она.
Ранее в понедельник о подаче заявки на присоединение к объединению заявил официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Саид Хатибзаде.
Как отметил помощник президента России Юрий Ушаков, Москва положительно смотрит на вопрос расширения БРИКС, но при этом предлагает прежде всего определить процедуры и требования к возможным кандидатам на вступление.
На прошлой неделе состоялся 14-й саммит объединения под председательством Китая. В первый день в формате видеоконференции участвовали президент России Владимир Путин, премьер-министр Индии Нарендра Моди, президент Бразилии Жаир Болсонару, президент ЮАР Сирил Рамафоса и глава КНР Си Цзиньпин.