Հունիսի 29-ը անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրն է։ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի հանրապետության ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի նախագահությամբ «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն»-ում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի հերթական նիստը:
«Քննարկվել են 2022 թ. առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքները և հստակեցվել են աշխատանքային հետագա ծրագրերը: Նիստի ընթացքում արձանագրվել է, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները մշտապես համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության գերատեսչությունների հետ, օգտագործելով բոլոր լծակները՝ մարդասիրական կառույցների և մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի խողովակներով, մշտապես ակտիվ ու նախաձեռնող են անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման հարցերով:
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2022 թվականի առաջին կիսամյակը, որոնողական աշխատանքների արդյունքում ի հայտ է բերվել 1711 աճյուն և մասունքներ: Մինչ օրս անհետ կորած են համարվում 53 հոգի, 33-ը՝ զինծառայող, 20-ը՝ քաղաքացիական:
Կարեն Սարգսյանը նշել է, որ այս պահին ռուսական և ադրբեջանական կողմերի հետ բանակցություններ են տարվում զոհված զինծառայողների աճյունների ու մասունքների որոնողական աշխատանքները վերսկսելու նպատակով:
Ելույթներով հանդես են եկել և իրենց կողմից կատարված աշխատանքները ներկայացրել ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության, Արտաքին գործերի նախարարության, ՊՆ-ի, Քննչական կոմիտեի, ՄԻՊ գրասենյակի, Սոցապպաշտպանության ոլորտի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկումների ընթացքում հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձն ապահովելու հարցում Ադրբեջանը շարունակում է ցուցաբերել ոչ կառուցողական մոտեցում:
Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ Կարեն Սարգսյանը հանձնարարականներ է տվել հանձնաժողովի անդամներին, մասնավորապես, փոխգործակցությունն ավելի ամրապնդելու՝ հետագա աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ», - հայտնում են Արցախի ԱԻՊԾ-ից։

29 июня - день памяти пропавших без вести борцов за свободу. В "Союзе родственников пропавших без вести борцов за свободу" состоялось очередное заседание комиссии под председательством министра внутренних дел Республики Арцах, председателя комитета по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести Карена Саркисяна. Об этом сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах.
"Обсуждены работы, осуществленные в первом полугодии 2022 года, и утверждены дальнейшие планы и программы работ. В ходе заседания было отмечено, что власти Республики Арцах, постоянно сотрудничая с ведомствами Республики Армения, используя все рычаги гуманитарных структур и европейского суда по правам человека, всегда активны и инициативны в вопросах раскрытия судеб пропавших без вести.
С 13 ноября 2020 года по первое полугодие 2022 года в результате оперативно-поисковых мероприятий обнаружено 1711 тел. На сегодняшний день 53 человека считаются пропавшими без вести, 33 — военнослужащие, 20 — гражданские лица.
Карен Саркисян отметил, что в настоящий момент ведутся переговоры с российско-азербайджанской стороной о возобновлении поисковых операций.
С докладами выступили представители ГСЧС МВД, МИД, минобороны, следственного комитета, аппарата защитника прав человека, общественных организаций и организаций социальной защиты.
В ходе обсуждений члены комиссии подчеркнули, что Азербайджан продолжает проявлять неконструктивный подход к обеспечению возвращения армянских пленных на родину.
Подводя итоги работы, Карен Саркисян дал поручения членам комиссии, в частности, еще больше укреплять сотрудничество и вести дальнейшую работу надлежащим образом", - отмечается в сообщении.