Աղավնոյի բնակիչները հնարավոր է տեղափոխվեն Հին շեն և Մեծ շեն բնակավայրեր․ Արցախի ՄԻՊ
Այս պահի դրությամբ Բերձորի ու մյուս համայքների բնակիչների տարհանման ուղղությամբ աշխատանքներ չեն իրականացվում։
Այս մասին «Արցախի արդի մարտահրավերները․ Բերձորի հանձնում, նոր պատերա՞զմ» խորագրով հանրային-մասնագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, փոխանցում է Artsakhpress.am-ը։
Նա նշեց, որ նախօրիեն կապ է հաստատել այդ համայնքների ներկայացուցիչների հետ և նրանց տեղահանվելու հետ կապված տեղեկություններ չկան։
«Առաջին հերթին հենց Արցախի իշխանությունները պետք է տեր կանգնեն իրենց բնակիչներին և հնարավոր չեմ համարում, որ լինի իրավիճակ, որ այդ մարդիկ պատանդառության մեջ հայտնվեն։ Այս առումով քայլեր ձեռնարկվում են»,-նշել է նա։
Ըստ Ստեփանյանի՝ թե՛ Բերձորի, թե՛ Աղավնոյի բնակիչներն այն նույն արտոնություններից են օգտվում, որոնք որ սահմանված են տեղահանվածների համար։
«Ես որոշակի տեղեկություններ ունեմ, որ հնարավոր տարբերակների մեջ քննարկվում է, եթե ի վերջո հարցը հասնի դրան, Աղավնոյի բնակիչներին տեղավորել Հին շեն և Մեծ շեն համայքներում, իսկ Բերձորի բնակիչների մասով գործելու են այն նույն ծրագրերը, որ գործում են մյուս տեղահանվածների մասով։
Հնարավոր է նրանց բնակարաններ հատկացվեն Հայաստանում։ Այս պահին հարցերը շատ են»,-նշեց արցախցի պաշտոնյան։

Жители Ахавно могут быть размещены в общинах Хин шен и Мец шен: Гегам Степанян
В случае изменения маршрута Лачинского коридора жители села Ахавно могут быть размещены в общинах Хин шен и Мец шен.
Как передает Artsakhpress.am, об этом сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«У меня есть сведения, что, если изменение дороги будет осуществлено, в числе возможных вариантов обсуждается размещение населения Ахавно в общинах Хин шен и Мец шен. В части жителей Бердзора будут действовать программы, которые работают в отношении перемещенных граждан», — сказал он.
Омбудсмен сообщил, что в настоящее время жителя Бердзора и Ахавно пользуются теми же льготами, что и все перемещенные лица. Он подчеркнул, что вопросом обеспечения их жильем должны заниматься власти Арцаха.
По словам Степаняна, в настоящее время не ведутся работы по эвакуации жителей населенных пунктов, которые в случае изменения маршрута Лачинского коридора будут переданы Азербайджану.
"В первую очередь власти Арцаха должны заботиться о своих гражданах и их судьбе. Не считаю возможной ситуацию, чтобы эти люди оказались в заложниках у азербайджанцев", - подчеркнул он.
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян на онлайн пресс-конференции 27 июня заявил, что после ввода в строй новой дороги в обход Бердзора территории, находящиеся за границами бывшей НКАО, перейдут Азербайджану, в том числе Бердзор, Ахавно и Сус.