Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախում փաստահավաք առաքելությունից
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) կառավարության հետ կապերի հարցերով տնօրեն Թերեզա Երիմյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախում իր վերջին  փաստահավաք առաքելությունից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին  ANCA-ից:
Երիմյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրել և ընդգծել է այն կոչերը, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ամբողջ ռազմական օգնությունը պետք է դադարեցվի, իսկ Արցախին շտապ անհրաժեշտ 50 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթ տրամադրել։
«Հայ դատի հանձնախմբի Արցախ կատարած մեր վերջին այցի ժամանակ հարցազրույց վերցրեցինք 80-ամյա կնոջից,ով  գերի էր ընկել իր գյուղի տանը, ականատես էր եղել ամուսնու ծեծին և ինքն էլ խոշտանգումների ենթարկվել»,-ասել է նա:
ANCA –ն Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ քննարկել է Արցախի աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները, Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանից նոր մանրամասներ իմացել 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ իրենց պապենական տներից հեռացված 100,000 հայ փախստականների վիճակի մասին։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է  Արցախի բնակչության առջև ծառացած ջրի ու գազի մարտահրավերները։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամները հանդիպել են նաև The HALO Trust-ի ներկայացուցիչների հետ, որոնց ականազերծման ջանքերը ավելի քան երկու տասնամյակ Արցախում փրկել են անթիվ կյանքեր:

ANCA представил подробности миссии по сбору фактов в Арцахе
Представители Армянского национального комитета Америки и директор по связям с правительством Тереза Еримян представили подробности своей последней миссии по сбору фактов в Арцахе. Как передает "Арменпресс", об этом сообщилив ANCA.
"Многие школы и больницы, разрушенные во время войны в Арцахе, остались под руинами, бесчисленное количество домов непригодны для проживания, в дополнение к потере не менее 70% своих родных земель, арцахские армяне теперь живут в условиях ландшафта, полного мин и особенно неразорвавшихся снарядов, что представляет угрозу для жизни детей и семей", - отметила она.
Еримян еще раз напомнила и подчеркнула призывы прекратить всю военную помощь, оказываемую США Азербайджану, и незамедлительно предоставить Арцаху необходимый пакет помощи в размере 50 миллионов долларов.
"Во время нашего с ANCA последнего визита в Арцах мы взяли интервью у 80-летней женщины, которая была схвачена в своем деревенском доме, была свидетельницей избиения своего мужа, она и сама подвергалась пыткам", - сказала Еримян.
Представители ANCA обсудили геополитические вызовы Арцаха с министром иностранных дел Арцаха Давидом Бабаяном, узнали новые подробности от министра социального развития и миграции Республики Арцах Армине Петросян о положении 100 000 армянских беженцев, перемещенных и лишившихся домов своих предков во время войны 2020 года.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян представил проблемы с водо- и газоснабжением, с которыми сталкивается народ Арцаха. Члены ANCA также встретились с представителями The HALO Trust, чьими усилиями по разминированию было спасено бесчисленное количество жизней в Арцахе за более чем два десятилетия.