Փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդունել է «Էյ Էմ Դի» ամերիկյան ընկերության կորպորատիվ հարցերով փոխնախագահներին
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է «Էյ Էմ Դի» (AMD) ամերիկյան ընկերության կորպորատիվ հարցերով փոխնախագահներ Ամիթ Գուպտային և Ջեյշռի Ռանգառաժանին։
Ինչպես տեղեկացնում է փոխվարչապետի գրասենյակը, հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ներդումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի («Էնթերփրայզ Արմենիա») տնօրեն Լևոն Օհաննեսյանը, Ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Արա Մարկոսյանը, այլք։
Նշենք, որ ամերիկյան «Զայլինքս» (Xilinx) ընկերությունը, որի հայաստանյան մասնաճյուղը հիմնադրվել էր 2019 թվականին, 2022 թվականի փետրվարին միավորվել է միկրոսխեմաներ և պրոցեսորներ արտադրող «Էյ Էմ Դի» ամերիկյան ընկերությանը։ Վերջինս մասնագիտացած է տեխնոլոգիաների, թվային հեռուստատեսության, արդյունաբերության և այլ ոլորտների համար նորարարական և ինժեներական լուծումների մշակման աշխատանքներում։
Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը, կարևորելով «Էյ Էմ Դի» համաշխարհային տեխնոլոգիական ընկերության` Հայաստանում ներկայացված լինելը, հույս է հայտնել, որ, տեղական ներուժն օգտագործելով, հայաստանյան գրասենյակը կդառնա Ընկերության կարևոր բաղկացուցիչ մասը` նպաստելով համաշխարհային խնդիրներին տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկելու առաքելությանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության որդեգրած քաղաքականությանն ու իրականացրած ծրագրերին՝ Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ դրանց նպատակն է ինչպես խրախուսել Հայաստանում StartUp-ների հիմնադրումն ու գործունեությունը, այնպես էլ ներգրավել առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք նոր որակ կհաղորդեն հայաստանյան ՏՏ էկոհամակարգին:
Այս համատեքստում փոխվարչապետը Կառավարության պատրաստակամությունն է հայտնել՝ քննարկելու Ընկերության զարգացման տեսլականը և անդրադառնալու այն քայլերին, որոնք անհրաժեշտ են ընկերության գործունեությունը Հայաստանում ընդլայնելու համար:
Ընկերության փոխնախագահները ներկայացրել են Ընկերության կողմից առ այսօր կատարված աշխատանքները, դրա զարգացման հեռանկարները և ծրագրերը, ինչպես նաև ոլորտում առկա խնդիրները։ Փոխնախագահներն ընդգծել են, որ իրենց Ընկերության համար անհրաժեշտ տաղանդավոր երիտասարդներ Հայաստանում շատ կան, ու կանեն առավելագույնը նրանց բացահայտելու, հավելյալ կրթելու և Ընկերության կազմում ներգրավելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պետական հատվածի թվային օրակարգի շրջանակում հնարավոր համագործակցության և համատեղ միջոցառումների իրականացման հնարավորությունները և, հաշվի առնելով, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 2020 թվականից որակյալ մասնագետների պատրաստման նպատակով իրականացնում է մի շարք ծրագրեր, անդրադարձ է կատարվել նաև անհրաժեշտ որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստման համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությանը։

Вице-премьер Армении принял вице-президентов по корпоративным вопросам американской компании "Эй Эм Ди"
27 июля вице-премьер РА Амбарцум Матевосян принял вице-президентов по корпоративным вопросам американской компании ''Эй Эм Ди'' (AMD) Амиту Гупту и Джайшри Рангараджана. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Аппарат вице-премьера.
Во встрече участвовали и директор Фонда ''Центр содействия инвестициям'' (Enterprise Armenia) Левон Ованнисян, руководитель армянского филиала компании Ара Маркосян и другие лица.
Следует отметить, что американская компания ''Xilinx'', армянский филиал которой был основан в 2019 году, в феврале 2022 года объединилась с американской компанией ''AMD'', производящей микросхемы и процессоры. Последняя специализируется на разработке инновационных и инженерных решений для технологий, цифрового телевидения, промышленности и других отраслей.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян, придавая важность представленности мировой технологической компании ''AMD'' в Армении, выразил надежду, что, используя местный потенциал, армянский филиал станет важной составляющей компании, способствуя миссии по предложению технологических решений мировых проблем.
Касаясь политики, принятой правительством Армении, и реализуемых программ, Амбарцум Матевосян отметил, что их целью является поощрение создания и функционирования в Армении стартапов, а также привлечение ведущих технологических компаний, которые добавят новое качество в армянскую ИТ-экосистему.
В этом контексте он выразил готовность правительства обсудить видение развития компании и рассмотреть шаги, необходимые для расширения деятельности компании в Армении.
Вице-президенты компании ''Эй Эм Ди'' представили проделанную компанией работу, перспективы и планы ее развития, а также проблемы отрасли. Они подчеркнули, что в Армении много талантливой молодежи, необходимой для их компании, и они сделают все возможное, чтобы выявить их, обучить и привлечь в компанию.
На встрече были обсуждены и вопросы сотрудничества и реализации совместных мероприятий в рамках цифровой повестки государственного сектора. Принимая во внимание, что Министерство высокотехнологичной промышленности РА с 2020 года реализует ряд программ по подготовке квалифицированных специалистов, обсуждалась и возможность совместных программ подготовки специалистов необходимой квалификации.